İşin ömrü 3 yıla indi

Hangi sektörden veya ülkeden olursa olsun genç çalışanlar daha sık iş değiştiriyor.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşin ömrü 3 yıla indi

ZİRVE SADAKATİ SEVİYOR CEO
Club üyesi 96 yöneticiye yönelttiğimiz ”35 yaşınıza kadar kaç iş değiştirdiniz” sorusu, zirvenin "sadakat sevdiğini” gösteriyor. Yanıtlar, çok sık iş değiştirmeyenlerin CEO'luk koltuğuna daha yakın olduğunu ispatlıyor. Zira şu anda tepe yönetici olan isimlerin yüzde 83 gibi çok büyük bir çoğunluğu, kariyerlerinin yaklaşık ilk 10 yılında 3 ve daha az sayıda iş değiştirmiş. Diğer yandan sadece yüzde 17'si, 35 yaşına kadar 4 ve üzeri sayıda şirkette çalışmış.

Y KUŞAĞININ 3 HASSASİYETİ
ÖZEL HAYAT

"CEO gibi düşünmek-Think Like a CEO” kitabının yazarı, yönetim danışmanı Mark Kuta'ya göre Y kuşağının en ayırt edici niteliği yaşam tarzından ödün vermemesi. "En azından ABD de bu böyle” diyen Kuta, şöyle devam ediyor: "Onlar için aileyle vakit geçirmek, tatil yapmak daha önemli olabiliyor. Birçok sektörde evden çalışmak bir gereklilik haline gelmiş durumda. Sağlam bir iş, yaşam dengesi için esnek iş ortamı arıyorlar. Y kuşağı, iş konusunda sadakatten ziyade tercihleriyle hareket ediyor.”
POZİTİF ORTAM
Yönetim uzmanı Dave Ulrich, 35 yaş altı başarılı çalışanları mutlu etmenin reçetesini şöyle veriyor: "insanların işlerinde nasıl bir anlam aradıklarını sorduğumuzda karşımıza belli başlıklar çıkıyor. Şirketler, çalışanlarının güçlerini birleştirmesine olanak tanımalı. Şirketle çalışanın amacı ve hedefi aynı hizada olmalı. Ofis içindeki insanların ilişkileri pozitif olmalı. Pozitif bir çalışma ortamı sağlanmalı. Çalışanların gelişimi ve öğrenim süreci desteklenmeli. Ve iş ortamı eğlenceli olmalı.”
KARİYER FIRSATI
My Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın ise 35 yaş altı çalışanların yükselme imkanlarını ücretten daha çok önemsediğini düşünüyor: "Bu dönemde iş değiştirmelerinin çok oluşu sadece yüksek ücret teklifi nedeniyle olmuyor. Bu yaşlardaki yöneticiler, motivasyonlarını mevcut organizasyonda tatmin edemeyeceklerini düşünebiliyor. Buna uygun yeni ortamlar arıyorlar. Kariyer imkanlarının kısıtlı olduğunu düşünüyorlarsa kendilerine daha hızlı yükselme imkanı tanıyacak şirketlere geçmeyi tercih ediyorlar.”

4 ŞİRKETİN Y KUŞAĞI FORMÜLÜ
AVEA İNSAN ODAKLI

Avea Kıdemli insan Kaynakları Direktörü Bahattin Aydın, "Avea çok genç bir şirket ve bunu her kademede hissetmek mümkün” diyor ve ekliyor: "insan odaklı yönetim felsefemizin bir parçası olarak genç yeteneklerle yöneticilerimizi sıklıkla bir araya getiriyoruz. Yöneticilerimizden oluşan bir mentor grubu yapılandırdık. Genç Yetenek programımızla AveaMasters sürecinde genç yetenekleri değerlendiriyoruz. Gençlerin inovasyon konusundaki potansiyelleri bizim için en önemli kriterler arasında yer alıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz