Kurulda kota hesabı

Kurumsal yönetimin en önemli ilkelerinden biri cinsiyet çeşitliliğini sağlamak. Bu nedenle gelişmiş birçok ülkede yönetim kurullarında daha fazla kadın olması için şirketlere kota getiriliyor.

10.08.2014 23:54:320
Paylaş Tweet Paylaş
Kurulda kota hesabı
Bugün Türkiye’de halka açık 427 şirketin 190’ında tek bir kadın yönetim kurulu üyesi bile yok. En az bir kadın üyeye sahip olan şirket sayısı ise 237. Bu şirketlerde toplam 352 kadın yönetim kurullarında görev yapıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
SPK’nın halka açık şirketlere getirdiği yüzde 25 hedefinin gerçekleşmesi içinse yaklaşık 400 kadın yönetim kurulu üyesine daha ihtiyaç var. Uzmanlar ise kadınların yönetim kurullarında kısa sürede hak ettikleri yerlere gelebilmesi için SPK’nın tavsiye niteliğindeki “hedefleme” uygulamasını yetersiz buluyor. Kadın yönetim kurulu üyesi oranının artırılabilmesi için mecburi “kota” uygulamasına geçilmesini öneriyorlar.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “Sattığım ürünlerin yüzde 70’inin alım kararını kadınlar veriyor. Şirketlerimin yönetim kurulunda kadınların olması gerekiyor” diyerek yeni dönemde iş dünyasının gündemine oturacak önemli bir saptama yapıyor.

Ülker’e göre tüketimi yapan ve karar vermede müthiş rol oynayan kadınlar, şirket yönetiminde çok düşük düzeyde temsil ediliyor. Boston Consulting Group’un raporu da bu tabloyu destekliyor. Rapora göre, ABD’de hane halkı tüketim kararının yüzde 73’ü kadınlar tarafından veriliyor.

McKinsey’den IRC’ye dünyanın en büyük danışmanlık firmaları da değişen tüketici profilini daha iyi anlayıp cevap verebilmek için şirketlere yönetim kurullarında daha fazla kadına yer vermelerini öneriyor. McKinsey’nin Women Matter araştırmasına göre yönetim kurulunda en az 3 kadın üyenin olduğu şirketler rakiplerine göre daha yük-
sek performans gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.