Makas açılıyor

Giriş seviyesindeki beyaz yakalılarla CEO arasındaki ücret makası 30 kat civarında seyrediyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Makas açılıyor

Adecco Genel Müdürü Tibet Eğrioğlu da “Çok istisnai birkaç CEO dışında en yüksek CEO gelirlerinin primler hariç 1 milyon ila 1,8 milyon TL aralığında kaldığını görüyoruz” diye konuşuyor. Yıllık asgari ücretin 12 bin TL seviyesinde olduğu düşünülürse Türkiye’de CEO ile en alt kademedeki çalışan arasında yaklaşık 83 kat ücret farkı bulunuyor. Ancak CEO ile giriş seviyesindeki beyaz yakalı çalışanlar arasındaki fark daha az. Türkiye’de büyük bir şirketin CEO’su yıllık ortalama 35 bin TL kazanan giriş seviyesindeki beyaz yakalı bir çalışandan 25 ila 30 kat daha fazla kazanabiliyor. Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar da Türkiye’de CEO ile çalışan ücretleri arasında ortalama 25 kat farkın olduğunu söylüyor.

Bozoklar, 5 yıl öncesine göre en büyük farkın CEO ücret paketlerindeki artıştan kaynaklandığına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Son 5 yılda CEO ücretlerinde gerçekleşen artışlar. CEO’larla ona direkt raporlayan yardımcıları arasındaki ücret farkını açtı, Bir milyar TL ve üzeri cirosu olan şirketlerde yıllık CEO maaşları 5 yıl önce 500 bin TL seviyesindeydi. Bugün bu rakam primler hariç 1 milyon TL’ye kadar çıktı. 5 yılda CEO maaşı yüzde 100’ün üzerinde arttı.”

YÜZDE 50 DAHA AZ
Türkiye’de en tepeyle en alt kademe arasında ABD’deki gibi büyük bir uçurum olmasa da organizasyon içindeki farklı kademeler arasında en büyük ücret farkı CEO ile ona direkt raporlayan yardımcıları arasında yaşanıyor.

Uzmanlara göre, bu durum, CEO gelirlerinin diğer çalışanlarınkine göre daha hızlı artmasından kaynaklanıyor. Stanton Chase Dünya Başkan Yardımcısı Çağrı Alkaya, 5 yıl önce 600 bin TL seviyesinde olan CEO maaşının bugün minimum 1 milyon TL’nin üzerine çıktığını ancak CEO yardımcılarının maaşlarının yıllık 450 bin TL civarında kaldığını belirtiyor. Alkaya, CEO ile ona direkt raporlayan yardımcısı arasında minimum 2 katın üzerinde ücret farkı olduğunu söylüyor. Alkaya’ya göre CEO ile yardımcısı arasındaki ücret farkı, yüksek risk yüksek kazanç ilişkisinin daha kuvvetli olduğu bütün sektörlerde daha yüksek oluyor.

Adecco Türkiye Genel Müdürü Tibet Eğrioğlu da şirketin yapısına ve rapor eden fonksiyona göre değişmekle birlikte Türkiye’de CEO ve yardımcıları arasında minimum yüzde 50 ücret farkı olduğunu söylüyor. Eğrioğlu, “CEO ile yardımcıları aradaki fark, 3 ila 5 katına kadar çıkabiliyor” diye konuşuyor. Özcan da hızlı büyüyen, kârlılığın yüksek olduğu sektörlerde CEO’ların yardımcılarına göre 2,5 kat daha fazla kazandığını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz