Makas açılıyor

Giriş seviyesindeki beyaz yakalılarla CEO arasındaki ücret makası 30 kat civarında seyrediyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Makas açılıyor
ABD’de bir CEO normal bir çalışandan 353 kat, Kanada’da 206 kat, Almanya’da ise 147 kat daha fazla kazanıyor. Türkiye’de ise bu kadar büyük bir uçurum yok. Giriş seviyesindeki beyaz yakalılarla CEO arasındaki ücret makası 30 kat civarında seyrediyor. Asgari ücretle kıyaslandığında ise aradaki fark 80 katı buluyor. Türkiye’de en büyük fark CEO ile yardımcıları arasında yaşanıyor. Türkiye’de bir CEO yılda ortalama primler hariç 1 milyon TL kazanırken, genel müdür yardımcılarının yıllık geliri 450 bin TL’ye kadar düşüyor. Aradaki ücret farkı 2 katını geçiyor. Organizasyonda aşağıya doğru inildikçe kademeler arası fark yüzde 30’lara kadar geriliyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Dünyanın en büyük perakendecilerinden J.C Penney’nin CEO’su Ronald Johnson, yıllık 53,3 milyon dolarlık geliriyle ABD’nin en fazla kazanan CEO’larından biri. Geçtiğimiz aylarda düşen satışlarla başa çıkabilmek için 2 bin 200 kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıklayan Johnson, şirketindeki çalışanlardan ortalama bin 795 kat daha fazla kazanıyor. Abercrombie&Fitch’in CEO’su Michael Jeffries’in de yıllık maaşıyla çalışanlarınki arasında bin 640 kat fark bulunuyor.

Nike’ın CEO’su Mark Parker ile Wal-Mart’ın CEO’su Mike Duke da çalışanlarından yaklaşık bin kat daha fazla kazanıyor. Nike’da yılda 35,2 milyon dolar kazanan Parker’a karşı çalışanlar yılda ortalama 33 bin 500 dolar kazanıyor. Çalışan sayısı arttıkça en tepeyle alt kademeler arasındaki ücret makası açılıyor. Bankacılık, perakende gibi çok çalışanın olduğu sektörlerde CEO’nun ücreti diğerlerinden daha yüksek oluyor.

CEO ücretiyle diğer kademeler arasındaki gelir dağılımını belirleyen bir diğer faktör de şirketin cirosu. 1 milyar dolar cirolu bir şirketin CEO’sunun yıllık kazancı 1 milyon dolar seviyesinden başlıyor. Ciro büyüyüp kârlılık artıkça CEO ile alt kademeler arasındaki fark açılıyor. Geminin tek kaptanı olan CEO ile yardımcıları arasındaki ücret farkı 2 katını geçiyor.

İDEAL MAKAS
Organizasyon içinde CEO ile alt kademeler arasındaki ücret farkının ne olması gerektiği konusunda ideal bir oran bulmak çok zor. İnsan kaynakları uzmanı Pembe Candaner, tüm dünyada tartışmalara yol açan bu sorunun ideal bir oranın olmamasından kaynaklandığını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz