Mesai eriyor

Yenibiris.com’la birlikte hazırladığımız “Gerçek Mesai Saatleri” anketi ile mesaiyi en çok bölen faktörleri araştırdık.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mesai eriyor
Türkiye’de çalışma süresi haftada 45 saat... Çoğu şirket, günde 8-9 saat mesai yapıyor. Ancak Capital’in Yenibiriş.com’la birlikte 1.248 çalışanla yaptığı ankete göre çalışanların yüzde 75’i günde sadece 3 saat aktif çalışıyor. Ankette mesaiyi en çok bölen faktörler sırasıyla çay, sigara ve sosyal medya molaları olarak ortaya çıkıyor. Türk şirketlerinin büyük kısmı ise “çalışana güven” esasından ödün vermiyor. Mesai saatlerinde ne yapıldığını denetlemediklerini ve takım arkadaşlarını çalışma süresine göre değil, performansa göre değerlendirdiklerini söylüyorlar. Bir ofis günü düşünün... Sabah masanızın başına geçip, bilgisayarınızı açtınız... Kahveniz eşliğinde önce e-maillerinize göz attınız. Acilen yanıt vermeniz gerekenleri yanıtlayıp, gün içinde yapmanız gerekenleri önceliklerine göre kafanızda planladınız... Bir arkadaşınızın ya da ailenizin telefonuna yanıt verip, bankanın internet şubesinden zorunlu bir ödemeyi yaptınız. Bir de gündemden geri kalmayayım diye internet medyasına ve Facebook hesabınıza göz attınız ki bir baktınız öğle yemeği vakti gelmiş.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Günümüz iş dünyası için bu senaryo hiç de garip değil. Artık sosyal medya, internet kullanımı nedeniyle mesai saatlerinde yapılan aktiviteler çeşitlenmiş durumda. Geçmişte kahve ve sigara molası şeklinde ortaya çıkan ofis içi iş dışı aktivitelere son yıllarda yenileri ekleniyor. Doğal olarak bu da başlangıç düzeyi çalışandan en tepelerdeki yöneticilere kadar çalışanların “gerçek çalışma” süresini, iş yapabilme zamanını hatırı sayılır düzeyde etkiliyor.

Ortaya çıkan bu yeni tablo nedeniyle başta ABD olmak üzere Batı’da bu konuda çeşitli araştırmalar yapılıyor. Hedef, şirketlerdeki verimliliği engelleyen, çalışanları işten uzaklaştıran bu etkenlerle harcanan zamanı ortaya koymak ve çözüm bulabilmek... Türkiye’de de benzer bir trendin olduğu dikkati çekiyor. Ancak, yeni olduğu için bu konuda yapılmış çok fazla araştırma yok. O nedenle Yenibiris.com’la birlikte “Gerçek Mesai Saatleri” anketini hazırlayarak bu sorunun yanıtını aradık.

Ankete 1.248 çalışan katıldı. Oldukça da çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ankete göre, katılımcıların yüzde 75’i çalışma saatleri içinde günde sadece 3 saat aktif çalışabildiğini söylüyor. 6 saat çalıştığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 4. Katılımcıların yüzde 53’ü en çok kahve, çay ve sigara molası için ara verdiğini itiraf ediyor. İş dışı internet kullanımı ve sosyal medyaya zaman ayırdığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 20. Katılımcıların yüzde 11’i ise sohbet seçeneğini işe ara verme nedeni olarak görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz