Tehlikedeki koltuklar

Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı.

27.03.2014 00:22:440
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikedeki koltuklar

HANGİ KOLTUK TEHLİKELİ?
CEO’lardan sonra koltuğu en çok tehlikede olan yöneticilerin başında “C-seviye” olarak adlandırılan üst düzey yöneticiler geliyor. Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Son 5 yıl yılda C-seviye yöneticilerin görevde kalma süresi yüzde 50 azaldı” diyor. Son bir yıl içinde Çelebi’den Doğtaş’a Honda’dan Tofaş’a kadar birçok büyük şirketin C-seviyede gerçekleştirdiği yeni yönetici atamaları da bu duruma işaret ediyor.

Doğtaş’ta, son 1 yılda tam 4 üst düzey yönetici değişti. Sektörel açıdan değerlendirildiğinde ise en çok risk altında bulunan üst düzey yöneticiler telekom, hizmet ve enerji sektörlerinde çalışanlar oldu. Geçen yıl, dünyada da en fazla yeni CEO değişimi telekomda meydana geldi. Telekom sektöründe CEO sirkülasyonu yüzde 24’e kadar yükseldi.

Hizmet ve enerjide de CEO değişim hızı yüzde 20’leri geçti. Türkiye’de de üst düzey yöneticilerde telekom, enerji, bilişim, perakende hızlı tüketim, otomotiv ve finans, sirkülasyonun yüksek olduğu sektörlerin başında geliyor. Bu sektörlerde üst düzey yöneticilerin aynı koltukta kalma süresi 3 yıla kadar düşmüş durumda.

Rakamlar da bunu gösteriyor. Unilever’den Turknet’e Türkiye’deki 11 büyük şirkette C-seviye yöneticilerin ortalama kıdem yılı 3 yıl düzeyinde... Nestle’de C-seviyenin görev süresi çok daha düşük, Üst düzey seviyede toplam 10 yönetici görev yapıyor.

Bunların son görevlerindeki ortalama kıdem yılları ise 1,5 yıl, Enerjisa Stratejik İş Destek Bölüm Başkanı Berna Öztınaz da “Enerjide üst yönetimde sirkülasyon çok yüksek. Biz de yöneticilerimizin liderlik stillerine ve yarattıkları organizasyonel iklime yatırım yaparak grup genelindeki çalışan bağlılığımızı artırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

CMO VE CSO'DA RİSK YÜKSEK
Üst düzey yönetici yerleştirmesi yapan Aplushuman’ın genel müdürü Hülya Balaban da Türkiye’de ilaç sektöründe de C-seviye yöneticilerin görevde kalma süresinin düşük olduğunu söylüyor, MSD İlaç’ta üst düzeyyöneticilerin son görevlerinde ortalama kıdem yılı 1,5 yıl seviyesinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz