Türk CEO'lar azmı kazanır?

Türkiye'de CEO maaşları 150 bin dolar ile 2,5 milyon dolar arasında değişiyor.

24.12.2015 12:22:520
Paylaş Tweet Paylaş
Türk CEO'lar azmı kazanır?
HER SEKTÖRDE FARKLI
Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de en yüksek gelir elde eden üst yöneticiler bankacılık sektöründen. Türkiye’de bir banka genel müdürünün aylık brüt maaşı, en düşük 48 bin TL ile en yüksek 150 bin TL arasında değişiyor. Tabii buna çok istisna örnekler dahil değil. Bankacılık sektörünü hızlı tüketim, ilaç ve bilişim izliyor. Sektörel farklılıkları diğer ülkelerde de görmek mümkün. HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan, şunları söylüyor: “Türkiye’de bankacılık, ilaç ve telekom, CEO ücretlerinin en yüksek olduğu sektörler. Amerika’da ise teknoloji, gayrimenkul ve medya sektörlerinde CEO gelirlerinin görece daha yüksek olduğunu görüyoruz.” Towers Watson Ödül Yönetimi Direktörü Elif Er, şu değerlendirmeyi yapıyor: “EURO100 endeksindeki şirketlerin CEO’larının ortalama baz ücretleri incelendiğinde, özellikle ilaç, tüketici ürünleri ve hizmet sektörünün öne çıktığını gözlüyoruz. Bu sektörleri sırasıyla petrol ve doğalgaz, altyapı hizmetleri, finansal hizmetler ve teknoloji/telekom sektörleri takip ediyor.”

CEO ÜCRETİ NASIL AYARLANMALI? 
MÜGE YALÇIN MY EXECUTIVE KURUCU ORTAK 
KRİTİK FAKTÖRLER 
Üst yönetici ücretleri şirket operasyonlarının büyüklüğüyle ve sektörle doğrudan bağlantılı. Çok kesin bir aralık vermek kolay değil ama yıllık brüt baz maaşının 300-350 bin dolar seviyesinden az olmaması gerekir. Ek olarak başarı primi ve yan menfaatler bulunuyor. Çok uluslu şirketlerdeki ücretlerin farklı olması normal. Çünkü hem ciro ve kârlılık oranları farklı hem CEO’ların üstlendikleri riskler çok daha fazla. 
ARZ-TALEP DENGESİ 
CEO maaşlarının belirlenmesinde arz-talep çok etkili. Şirket için çok stratejik bir pozisyonsa ve o pozisyona uygun yetkinlikteki yönetici sayısı azsa, maaş seviyeleri rahatlıkla çok yukarılara çıkabiliyor. Ayrıca şirketin büyüklüğü, operasyonların karmaşıklığı, sektörel farklılıklar da belirleyici oluyor. Geleneksel olarak finans, ilaç, enerji, hızlı tüketim sektörlerindeki şirketlerin maaş seviyeleri, göreceli olarak daha yüksek. 
PAKETİN İÇERİĞİ 
Bazı şirketlerde primler şirketin performansına bağlı ama çoğunlukla takdire bağlı prim yöntemi uygulanıyor. Kullanılan prim sistemleri de bildiğim kadarıyla pek sofistike değil daha çok kârlılık üzerinden belirleniyor. Uluslararası şirketlerde hisse opsiyonu yaygın bir uygulama, fakat Türk şirketlerinde bu uygulama yok. Türk şirketlerinde kâr payı ya da küçük oranlarda hisse verme uygulamaları yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz