Türk CEO'lar azmı kazanır?

Türkiye'de CEO maaşları 150 bin dolar ile 2,5 milyon dolar arasında değişiyor.

24.12.2015 12:22:520
Paylaş Tweet Paylaş
Türk CEO'lar azmı kazanır?
ÜCRETLER ÜLKEYE GÖRE DEĞİŞİYOR
AVRUPALI NE ALIYOR?

Küresel ücret araştırmaları şirketi Towers Watson’un Haziran 2014’te yayınlanan ve 2013 verilerini içeren “CEO Pay in the Eurotop 100” raporuna göre Avrupalı bir CEO’nun baz maaşı ortalama 1 milyon 277 bin Euro. Yıllık gelir toplamı ise 5,4 milyon Euro’yu buluyor. Bu rakam bir önceki yıl 5,1 milyon Euro idi.
İSVİÇRE İLK SIRADA
 Hay Group’un “Top Executive Compensation in Europe” raporuna göre ise Avrupa’nın en iyi CEO maaşları İsviçre’de. Onu İngiltere ve İspanya takip ediyor. Avrupa’daki paketlerde baz maaşın yanı sıra primler, uzun vadede kâr payı, yan ödemeler sayılabilir. Sektör bazında bakıldığında ise ilaç ve sağlık, Avrupa’nın en yüksek ödeme yapan sektörleri. Onu, medya takip ediyor.
KUZEYLİ CEO’LAR
Toplam paket içinde baz ücretin payının en yüksek olduğu bölge, ortalama yüzde 64 ile Kuzey ülkeleri. Bu payın en düşük olduğu yer ise Benelüks. Benelüks ülkelerinde CEO’ların yıllık gelirinde baz ücretin payı yüzde 20 iken yüzde 23’ünü bonus’lar, yüzde 57’sini de hisse kazançları oluşturuyor.
İNGİLTERE’DE DÜŞÜK
Nicholson International Türkiye Kurucu ve Yönetici Ortağı Atiye Gökmen’in verdiği bilgiye göre İngiliz CEO ücret paketlerinin içeriği ise şöyle: “İngiltere’de Temmuz 2015 verilerine göre CEO ücretleri 92-122 bin sterlin ortalamasında görünüyor. Ülkede bu yılki araştırmalara göre CEO maaşlarının yüzde 37’sinin nakit, yüzde 54’ünün hisse haklarından ve kalan bölümünde de çeşitli faydalardan oluştuğu görülüyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz