Türk CEO'lar azmı kazanır?

Türkiye'de CEO maaşları 150 bin dolar ile 2,5 milyon dolar arasında değişiyor.

24.12.2015 12:22:520
Paylaş Tweet Paylaş
Türk CEO'lar azmı kazanır?
BİLİŞİMDEKİ ÜCRET PAKETİ NASIL?
KEMAL ÖZEL / MICROSOFT TÜRKİYE İK MÜDÜRÜ
DENEYİM KRİTİK

Bugün global olarak birçok şirketin çok genç yaşta CEO’larının olduğunu görüyoruz. Yani aslında CEO olmak ve ücret paketinin yükselmesi konusunda yıl anlamında bir deneyimden çok nitelik anlamında bir deneyimden bahsedebiliriz. Bunun yanında ilgili şirketin ne kadarlık bir ciro hedefi ve organizasyonel büyüklüğünün olduğu da en önemli etkenlerden.
PAKETTE NELER VAR?
Bilişim sektöründe baz maaş ve temel yan haklar haricinde satış ve performans primi hemen hemen sektörün tümünde uygulanan ücretlendirme yöntemleri. Bunun yanında kimi şirketlerde performansı ödüllendiren uzun vadeli şirket hisseleri ve ağırlıklı olarak yerel Türk şirketlerinde ise kâr payı uygulaması da öne çıkan ödüllendirme yöntemleri olarak göze çarpıyor.
YENİ TRENDLER
Son yıllarda özellikle uzun vadeli şirket hisseleri uygulamalarının arttığını ve artmaya da devam edeceğini düşünüyorum. Sektörden bu konuda birçok benchmark talepleri alıyoruz. Bu da ciddi anlamda bir yönelimin olduğunu bizlere gösteriyor.

ÜCRETTE REVİZYON OLUR MU?
KUR ETKİSİ ÖNEMLİ

CEO ücret paketlerine dair merak edilenlerden biri de artan döviz karşısında ücret paketlerinde bir revizyona gidilip gidilmeyeceği. Aslında Türkiye’deki CEO’ların büyük kısmı zaten TL bazında ücret alıyor. Ancak döviz alanlarda da geriye dönük bir düzeltme olmasa da “kur sabitleme” seçeneği gündemde. Hatta bazı büyük şirketlerde bu yöntem uygulanıyor. Korn Ferry Türkiye Genel Müdürü Nilgün Langenberg, “Bu noktada kur artışlarının şirketin iş performansını nasıl etkilediğine ve CEO’nun bunu nasıl yönettiğine bakmak gerekir” diyor.
BAZ MAAŞ ARTMIYOR
OneWorld Türkiye GM Tim Bright, ödemeler TL olsa bile bazı şirketlerin kur değişimlerini paketlere yansıttığını belirtiyor. Bright’ın yorumları şöyle: “Akıllı şirketler, CEO’lara performansa dayalı olarak bir paket sunuyor. Baz maaşları artırmadan, ancak performansa dayalı yan hakları artırarak CEO paketlerinde revizyonlar yapıyorlar.” Avrupa’da ise ücret artışlarında ciddi bir dondurma söz konusu. Mercer’ın global verilerine göre Avrupa’daki şirketlerin yüzde 19’u bu yıl CEO’larına zam yapmıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz