YEDEKLER GELİYOR!

Büyük şirketlerde yetenek havuzları, yedek kulübesine döndü. Şirketlerin mevcut yöneticileri kadar yedek yöneticileri de bulunuyor. Birçok şirkette kritik pozisyonlar ve tüm yönetim kademesi yedekleniyor. L’oreal gibi tüm çalışanları yedekleyenler de var. Yurtdışında yedekleme konusunda ödül kazanan Enerjisa ise tüm beyaz yakalı çalışanlarını yedekliyor. Kurallar ve süreçler değişse de yedekleme artık kesinlikle şirketlerin üzerinde dikkatle durduğu en kritik konuların başında geliyor.

2 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
YEDEKLER GELİYOR!
Turgay Durak, 5 yıl önce Koç Holding’in CEO’su olarak atandığında kimse bu duruma şaşırmadı. Çünkü Durak, bu göreve atanmadan bir yıl önce eski CEO Bülent Bulgurlu’nun en önemli yede ği olarak belirlenip yardımcısı olarak atanmıştı. Durak, 2010’da Koç Holding’in CEO’su olmadan evvel 8 yıl boyunca bu görev için hazırlandığını söylüyor. Sadece Koç değil, bugün birçok büyük grup, kritik pozisyonlardaki yöneticilerini yedekliyor. Vodafone’da üst düzey yöneticilerin şirket içinde 2-3 yedeği bulunuyor. Akfen Holding’de de yedekleme uygulanıyor. Akfen Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın, “Bizde herkes herkesin yedeğidir” diyor. Akfen’de en kritik yedeklemeyse şirketin tepe yönetimini oluşturan C level roller için yapılıyor. Tepe yönetimdeki 4 C level rolün yedeği bulunuyor ve yedekler de bunu biliyor. Giderek artan sayıda şirket tarafından kullanılan yedekleme sistemi nasıl çalışıyor? Yedeklenen yöneticiler bunu biliyor mu? Bu soruları Türkiye’nin önde gelen CEO’larına ve insan kaynakları yöneticilerine yönelttik ve yanıtlarını almaya çalıştık. şirketlerin bir bölümü kritik rollerdeki yeteneklerini açık şekilde yedeklerken diğerleri tutucu davranıp bu durumu açıklamıyor. Sadece Türkiye’de değil dünyada da yedekleme konusunda farklı uygulamalar var. Ancak kesin olan tek şey, şirketlerin yetenek havuzlarının futbol takımlarının yedek kulübesine döndüğü…
İK’NIN KRİTİK GÖREVİ Bugün şirket içindeki yöneticileri ve yetenekleri yedeklemek İK’nın aynı zamanda da CEO’nun en önemli görevleri arasında. Uzmanlara göre elindeki mevcut yeteneği yedeklemeyen İK yöneticileri ve CEO’lar kurumunun sürdürülebilirliğini riske sokuyor. En önemlisi de kurum kültürünün ve bilgi akışının devamlılığını sağlayamıyorlar. Yedekleme dışarıdan yönetici atamayı tercih etmeyen şirketler tarafından da sıkça kullanılan yöntemler arasında. Bu tip şirketler yöneticilerini kendi içinden atamak için sistematik olarak yedekliyor. İçeriden terfi oranının yüzde 90’ların üzerine çıktığı Bosch’ta tüm yönetim kademesi ve kritik pozisyonlar yedekleniyor. Bosch Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Umut Güvenç, yedeklemeyi içeriden terfi politikalarının gereği olarak yaptıklarını söylüyor. Yönetim ekibinin yüzde 80 gibi büyük bir kısmının şirket içinden atandığı L’Oréal’de de sadece yöneticiler değil çalışanların bir bölümü de yedekleniyor. L’Oréal Türkiye İK Direktörü Canan Karacan, şirket içindeki yetenekleri yedekleme politikaları sayesinde içeriden terfi oranlarının çok yüksek olduğunu söylüyor. Şirket içinden atanan yöneticilerin oranının yüzde 91 olduğu DHL Express Türkiye’de de her yıl tüm yöneticilerin ve kilit pozisyonlarda çalışanların yedeklemesi yapılıyor. Her kilit pozisyon için 2 ila 3 yedek çalışan belirlenip bunlar için ayrıca bireysel gelişim planı hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.