Yenileme harekatı

CEO değişiminin arkasında neler var?

15.12.2016 13:12:350
Paylaş Tweet Paylaş
Yenileme harekatı
DEĞİŞİMİN TEMEL NEDENLERİ
Son 1 yılda yaşanan yeni CEO atamalarının yeniden yapılanmadan ekonomik konjonktüre kadar birçok nedeni bulunuyor. Ancak bu nedenler arasında siyasi ve ekonomik belirsizlikler, endüstriyel ihtiyaçlarda yaşanan değişimler ve finansal baskılar en önemlileri olarak öne çıkıyor. Son bir yılda değişen eski CEO’ların büyük bölümünü tanıdığını söyleyen Management Centre Türkiye CEO’su Tanyer Sönmezer, “Faaliyet gösterilen endüstride değişimin gerektirdiği yeni yetkinliklerin mevcut CEO’da olmadığını düşünen hissedarlar onları değiştirme yönüne gitti” diyor. Bu durumun değiştirilen CEO’nun geçmişte başarısız olduğu anlamına gelmediğini belirten Sönmezer, şunu ekliyor: “Gelirlerdeki düşüş ve maliyetlerdeki artış da yeni lider arayışını etkiledi.” Grant Thornton Türkiye Ortağı Cengiz Avcı, belirsizlik ve karmaşıklık dönemlerinin yeni CEO’ya talebi artırdığını belirtiyor. Avcı, “Belirsizlik ve karmaşıklığın olduğu ortamlarda ileriyi görebilen, esnek yöneticilere duyulan ihtiyacın artması tepe yönetimde değişime neden oldu” diyor. Assessment Systems CEO’su Levent Sevinç de “Risklerin fazla olduğu ve belirsizliklerin arttığı dönemlerde şirketlerin tepe yönetimlerinde hızlı değişimler yaşanması şaşırtıcı değil” diyor.

BASKI VE GERİLİM ARTTI
2015 ve 2016 yılları Türkiye’de ekonomik ve siyasi dalgalanmaların arttığı, büyümenin hız kestiği, belirsizliğin arttığı bir dönem oldu. Bu gerilimli ortam şirketlerin tepe yönetiminin de işini zorlaştırdı. Stanton Chase International Başkan Yardımcısı Çağrı Alkaya da dalgalı ve belirsizliğin olduğu dönemlerde yönetim kurulu ile CEO arasındaki ilişkilerin gerilebildiğine, bunun da CEO’nun değişimiyle sonuçlandığına dikkat çekiyor. Piyasaların son dönemde daha içine kapanık olması, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yaparken ekstra temkinli davranması da CEO’ların üzerindeki hissedar baskısını artırmış durumda. Alkaya, bu gidişatın CEO’ların şirketlerdeki verimliliklerini ve kısa dönemdeki hedeflerini gerçekleştirmelerini zorlayıcı hale getirdiğini söylüyor. Son yıllardaki CEO değişimlerinin en önemli nedenlerinden biri de kâr marjlarının düşmesi oldu.
Özellikle uluslararası şirketlerde çalışan Türk yöneticiler bölgesel merkezin ciddi takibi ve baskısı altına girdi. Pek çok yönetici de bu baskıya dayanamadı. Hatta bu baskı nedeniyle istifalar da arttı. Türkiye’de ilk mağazasını 2009’da açan Media Markt da istediği performansı gerçekleştiremeyince, son 7 yılda tam 6 kez CEO değiştirdi. Media Markt, 3 yıl önce Teknosa’dan transfer ettiği Bülent Gürcan’ın, geçtiğimiz yılın başında tekrar eski şirketine dönmesi üzerine Peter Leisten’ı getirmişti. Hemen ardından da sürpriz bir kararla uzun süre LC Waikiki'de yöneticilik yapan Yenal Gökyıldırım'ı CEO olarak transfer etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz