Yetenek ihracatı patlar mı?

Türkiye'den yurtdışına yönetici ihracatı artıyor.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yetenek ihracatı patlar mı?
Son 5 yılda 33 şirket, sayıları 1.000'i aşan Türk yöneticiyi yurtdışına ihraç etti. Çok uluslu şirketlerle başlayan bu akım diğerlerine de sıçrıyor. Yurtdışındaki yatırımlarını artıran şirketler, oralardaki işlerinin başına Türk yöneticileri getiriyor. Avrupalı ve Amerikalı yöneticilerin eskisine göre daha az yurtdışı görev istemesi Türklerin daha çok tercih edilmesine neden oluyor. Gelecek 10 yılda ise Türkiye'den yurtdışına atanan yönetici sayısının daha da artması bekleniyor. Uzmanlar ise Türk yöneticileri daha uyumlu, pratik ve çalışkan buluyor. Dünyada iyi yönetici bulmak zorlaştı. Artık Avrupalı ve Amerikalı yöneticiler yurtdışında çalışmak istemiyor. Buna karşın Türkler daha mobil ve yurtdışında çalışmaya daha açık. Türkiye, gelecekte dünyanın en fazla yetenek ihraç eden ülkesi olabilir." Bu saptama, dünyanın en önemli beyin avcılarından Korn Ferry'nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika başkanı Bernard Zen-Ruffinen'e ait. Her yıl binin üzerinde CEO ve üst düzey yöneticiyi işe yerleştiren Zen-Ruffinen, "Yurtdışında kariyer konusunda Türk yöneticileri çok şanslı buluyorum" diyor. Bugün birçok uluslararası şirketin önemli pozisyonlarında Türk yöneticilerin olduğunu söyleyen Amrop Yönetici Ortağı Yeşim Toduk da "Önümüzdeki dönemde Türkiye'den ihraç edilecek yönetici sayısı daha da artacak" diyor. Türkiye'deki iş insanları da gelecek 10 yılda yurtdışındaki Türk yönetici sayısının artacağı görüşünde. 2023'e kadar sadece perakendede binin üzerinde Türk yöneticinin yurtdışına gönderilmesi bekleniyor. Kiğılı'nın CEO'su Hilal Suerdem, "2023'e kadar Türk markaları yurtdışında 20 bin mağaza açacak. Bunlar için en az bin Türk yönetici yurtdışındaki mağazalara gidecek" diyor. İnşaattan ilaca, otomotivden bilişime kadar birçok sektörde benzer durum yaşanıyor. Her yıl daha fazla yönetici Türkiye'den yurtdışına atanıyor. Önümüzdeki 10 yılda da ciddi miktarda Türk yöneticinin yurtdışına gitmesi bekleniyor. Yurtdışında 10 bin 500 çalışanı olan Hedef Alliance Holding'in yönetim kurulu başkanı Ethem Sancak, "Asya ülkelerine bin Türk yöneticiyi ihraç edeceğiz" değerlendirmesini yapıyor. 33 şirkette yaptığımız araştırma da Türk yönetici ihracatının arttığını gösteriyor. Son 5 yılda, yerli-yabancı 33 şirketin yurtdışına atadığı yönetici sayısı bini geçiyor.

HAKAN TİFTİK / KORDSA CEO'SU
"KRİZ YÖNETİMİNDE DAHA BAŞARILILAR"
TRANSFERLER ARTACAK

Son 5 yılda Türkiye'den 27 yöneticimizi yurtdışına atadık. Bunlar en çok Brezilya ve Endonezya'daki fabrikalarımızda operasyon direktörü ve üretim sorumlusu olarak görev yapıyor. Önümüzdeki dönemde de Türkiye'den yurtdışına yönetici göndermeye devam etmeyi planlıyoruz. Ancak şu an kesim bir rakam yok.
ÜST YÖNETİMDE KRİTİK
Türklerin farklı kültürlere hızlı adapte olması, kriz yönetiminde başarılı ve sonuç odaklı olması şirketlerin yurtdışı lokasyonlarında giderek daha üst pozisyonlarda görev almasını sağlıyor. Biz de üst yönetim rollerine bu tür çokuluslu deneyim yaşamış yöneticileri getirmeyi amaçlıyoruz.


Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz