CEO neleri delege etmiyor?

Yöneticilikte başarısını ispatlamış liderlere “Hangi iş veya konuları asla delege etmezsiniz” diye sorduk.İşte yanıtlar.

12.01.2017 11:26:180
Paylaş Tweet Paylaş
CEO neleri delege etmiyor?
Aslı Sözbilir
asozbilir@capital.com.tr

Modern yönetimde trendler hızla değişse de delegasyon kavramının modası hiç geçmiyor. Bunun nedeni de “etkin delegasyon” gerçekleştiren yöneticilerin başarılı olduğuna yönelik hakim inanç… Ancak, bu yaygın inancın tersine örnekler de var. Bunların başında da Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs geliyor. Jobs, Apple’ı yönetirken her karara ve sürece detayına kadar hakim olup hep son sözü söylemesiyle ün yapmıştı. Şirketini “start up” gibi yönetirken yetkilerini delege etmede sınırlı davranıyordu. “Etkin delegasyon” yaklaşımına inanan liderler cephesinden bakıldığında, tam tersinin de başarılı olduğunu Apple örneği açıkça ortaya koyuyordu. Bunun yanı sıra Jeff Bezos ve Richard Branson gibi delegasyonu sonuna kadar kullanan dünya çapında tanınmış yöneticiler de var. Amazon CEO’su Jeff Bezos, başarısının sırrı olarak “doğru işe alım” ve “yoğun delegasyon” özelliklerinin altını çiziyor. Virgin Group CEO’su Branson ise liderlikte Steve Jobs’ı örnek aldığını söylemekle birlikte onun “her şeyin merkezinde olmayı” ilke edinen yönetim tarzını şiddetle reddediyor. Bu görüşünü de şöyle ortaya koyuyor: “Kişisel olarak delegasyon sanatına hep inandım. Bu benim ve Virgin için en iyi insanları bulup onlara başarılı olmaları için özgürlük vermek anlamına geliyor. Hatta Virgin Records’u kurduğumda bu konuda o kadar ileri gittim ki fiziksel olarak da şirketten ayrılıp yüzen bir eve taşındım.” Onlar böyle söylese de Bill Gates ve Michael Dell gibi “karma model” uygulayıp başarılı olan liderler de var. Microsoft’un kurucu CEO’su Bill Gates, duruma göre otokrat duruma göre inisiyatif veren tavrıyla efsaneleşirken, Dell’in kurucusu ve CEO’u Michael Dell tüm çalışanlarını içtenlikle dinlemesi ama iş süreçlerinin neredeyse her aşamasında yer alıp “noktayı koymasıyla” tanınıyor. Kısacası delegasyonun liderlik sanatında gerekliliğiyle ilgili kafalar net ama her liderin özgün başarı öyküsünde ne kadar yeri olduğu konusu tartışılır. Biz de buradan yola çıkarak kendi alanında zirveye ulaşmış liderlere “Başarı yolunda neleri delege etmezsiniz” diye sorduk ve çok farklı yanıtlar aldık.

İTİBAR BENİM ALANIM
Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, sektörün neredeyse tüm kademelerinde görev alan bir CEO olarak yıllar içerisinde sorumluluk aldığı her yeni pozisyonda delegasyonun başarıdaki rolünü öğrenmiş. Suerdem, “Bu, delege eden yönetici kadar delege edilen ve sorumluluğu sahiplenen kişi için de önemli bir motivasyon ve başarı noktası. Tüm kademelerdeki ekip arkadaşlarımın aynı hedef ve motivasyonla çalışması için doğru sorumluluk dağılımıyla neredeyse tüm konuları delege ediyorum” diyor. Suerdem’in bu konudaki tek istisnası var; o da kurumsal itibar. Suerdem, “Kiğılı markasının itibarına doğrudan etki edecek noktaları delege etmekten imtina ediyorum. Bu konunun, temelden bir CEO’nun görevi olduğuna inanıyorum. Kiğılı markasının temsil ettiği değerleri yansıtan, Kiğılı’nın kurumsal vatandaşlık anlayışıyla geliştirdiği ve gerçekleştirdiği projeleri bizzat yönetiyorum” diyor. Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı da C seviyedeki temasların önemli olduğunu ve asla delege edilemeyeceğini düşünüyor. Çaycı, bunları 3 maddede özetliyor: “İlki, resmi makamlarda şirketlerin önemli konular hususunda üst kademe ile görüşmeler. İkincisi, kişiye özel davetler. Üçüncüsü ise yönetim kurulu başkanı sıfatıyla çağrıldığım dış ülke davetleri.”

“YENİ İŞLERİ DELEGE ETMEM”
Bazı liderler üretim bazıları ise yeni işler, süreçler ve ürünler konusunda çok titiz davranıyor. Örneğin Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray yazılım geliştirme, entegrasyon süreçlerinin geliştirilmesi ve uygulanması konularında liderliği asla delege etmediğini söylüyor. Akgiray, “Bimeks’te kalabalık ve donanımlı bir yazılım geliştirme ekibi var ve bu ekip doğrudan bana bağlı. Perakende artık bir mühendislik işi ve ancak akıllı yazılımlar, algoritmalar ve birbirine tamamen entegre olmuş dijital sistemlerle yönetilebilir. Dolayısıyla bu sistemlerin tasarımı ve geliştirilmesini, bunlarla ilgili süreçleri doğrudan kendim yönetiyorum” diyor. Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın da Akgiray gibi ürün geliştirme sürecine mutlaka dâhil oluyor. Yaratıcı süreçler kendisini çok heyecanlandırdığı için bazen bizzat yeni fikirler üretiyor, bazen de projeyi yürüten ekibe önerilerini iletiyor. Aydın, “İşe alım sürecinin de mutlaka içinde bulunuyorum” diyor ve nedenlerini de şöyle özetliyor: “Yemeksepeti’nin kurum kültürü, doğru insanların işe alınmasıyla oluştu. Burada hayatı çok farklı tonda yaşayan genç bir ekiple çalışıyoruz. Benim için çalışanlarımızın her birinin iş dışında bir tutkusu olması çok önemli. Bu konularda taviz vermediğimizden emin olmak istiyorum.” Aydın’ın asla delege etmediği bir diğer konu ise tüm şirketi ilgilendiren konuların ve haberlerin duyuru e-postaları ve yazışmaları. Aydın, “Bunları tamamen kendim hazırlıyorum. Kendi kelimelerimle ve tarzımla yazıyorum. Yemeksepeti ekibinin bunları en yetkili ağızdan duymasının önemli olduğunu düşünüyorum” diyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz