CEO'nun yıllık planı

Dünyada başarılı CEO’ların çoğu zamanını günlük, haftalık ve hatta yıllık programlarla yönetiyor...

28.07.2016 13:41:250
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun yıllık planı
DETAYCI PROGRAM YAPIYORLAR 
Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan ve Deichmann Türkiye Genel Müdürü Atilla Özkul, zaman planlaması konusunda çok titiz davranan iki isim… Ayhan, bir yıllık zaman yönetimi planını yaparken, öncelikle daha evvelden belirlenmiş olan iş seyahatleri, yönetim kurulu toplantıları, konuşmacı ya da katılımcı olarak yer alacağı konferanslar ile seminer ve eğitimleri belirliyor. Ayhan, yıllık zaman yönetim planını şöyle anlatıyor: “İki haftada bir icra kurulu toplantımız oluyor. Bunun haricinde haftada bir de bana direkt bağlı yöneticilerle birebir görüşme yapıyorum. Ayrıca haftada en az iki kere her seviyeden çalışanlarımızdan oluşan 14-15 kişilik karma gruplarla kahve toplantılarım ve periyodik seyahatlerim oluyor. Yılda en az iki kere ülke genelinde, tüm acentelerimizle buluşabileceğim toplantılar organize ediyoruz. Günlük gelişmelere göre şirket dışından profesyonellerle yaptığım görüşmeler de takvimimde yer alıyor. Özel hayatıma haftada 1,5 günümü ayırabiliyorum.” Deichmann Türkiye Genel Müdürü Atilla Özkul, zamanlama konusunda o kadar detaycı ki, yaşadığı yeri bile programını aksatmayacak şekilde belirlemiş. Özkul, “İş yaşantımda sürekli seyahat ettiğim ve yurtdışından çok fazla konuğum geldiği için havaalanına ulaşılabilirlik benim için öncelik taşır. Bu nedenle uzun yıllardır Yeşilyurt’ta oturuyorum” diyor. Özkul, yurtiçinde ya da yurtdışında her yıl rutin olarak yaptığı yıllık değerlendirme toplantılarının ya da kongrelerin tarihlerini en az 6 ay öncesinden belirliyor. Yıllık genel planlamasını ise şöyle anlatıyor: “Haftalık planlamalarımda önemli görüşmelerimi Pazartesi günlerine almaya; daha gündelik konulardaki toplantıları ise Cuma günleri yapmaya çalışıyorum.”
DAHA AZ TOPLANTI
Tabii zaman yönetimi konusunda bu kadar katı olmayan liderler de var. Index Grup CEO’su Erol Bilecik, “Endüstrinin genel yapısındaki değişimler söz konusu olduğunda veya bir altyapı değişikliği meydana geldiğinde bu değişikliklerden kaynaklanan geçiş süreçlerini yönetirken yıllık planda zaman kaydırmalarımız olabiliyor” diyor. Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın da verimli çalışabilmek için, beklenmedik gündem maddelerine göre planlarınızı esnetebilmek gerektiği inancında... Aydın 2015’te satış görüşmeleri nedeniyle birleşme ve satın alımlara çok zaman ayırmış. Bu yıl iş geliştirmeye daha çok vakit harcayacağını anlatıyor. Genel hatlarıyla 2016 planlamasını ise şöyle aktarıyor: “Bu yıl içinde zaman planlamamın en belirgin maddesi Euro 2016. Şirket dışı görüşme toplantılarımızın neredeyse sıfır olduğunu söyleyebilirim. Kendim de dâhil çalışanların toplantıya gidip gelirken yolda zaman harcamasını istemiyorum. Üst yönetimle ilgili konulara ve görüşmelere her hafta yarım günümü ayırıyorum. Özel yaşam ve hobilere de olabildiğince çok vakit yaratıyorum.” Aydın gibi 2016’da toplantılar konusunda inisiyatif alan bir başka isim de GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı… Kantarcı geçtiğimiz yıl, GittiGidiyor genel müdürü olarak göreve başladıktan sonraki altı aylık süreci yeni organizasyonel yapıyı oturtmakla geçirmiş. Bu yıl yapılanma sürecini tamamladıklarını ve yeni projelere odaklandıklarını anlatıyor. Kantarcı, “Bu yoğunluk nedeniyle zamanımı daha verimli kullanabilmek için artık gündemi belli, kısa sunumların yer aldığı, sonuç odaklı toplantılar gerçekleştiriyoruz” diyor.
HEP İŞ HEP İŞ
85 yaşında Pet Holding’in kaptan köşkünde oturan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Güntekin Köksal’a yıllık zaman planlamasını sorduğumuzda, “Bizim neslin hemen hemen tamamında olduğu gibi benim için de temel düşünce konusu her zaman iş olmuştur” diyor. Köksal ağırlıklı iş konularına uygun olarak, her yılın eylül-temmuz ayları arasında ofis ağırlıklı çalışıyor. Faaliyetlerinin kısmen yavaşladığı temmuzeylül aylarında ise daha çok zamanını dinlenme ve tatil amaçlı olarak geçiriyor. Ancak bu dönemde de günlük ve dönemsel raporları tetkik ediyor ve gerekli talimatları üst yönetime iletiyor. Ayrıca, teknolojinin sağladığı her türlü imkândan da yararlanarak faaliyetlerinin günlük takibini yapıyor. Köksal 2016 yılında ise global ekonomideki gelişmeler ve Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle mevcut kaynaklarının rasyonel kullanımına ve uygulamadaki projelerin olumlu sonuçlanmasına yönelik çalışmalara daha fazla zaman ayıracağını anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz