Çok çalışırım ama dengeye dikkat edeceğim

16 yıllık bankacıya teklif yağıyor...

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çok çalışırım ama dengeye dikkat edeceğim


"Temel ilkelerim"

1- Her zaman doğru olan neyse onu yapmaya çalıştım. Mümkün olduğu kadar doğruları yapmaya çalıştım.
2- Çalışanlara karşı her zaman şeffaf ve adil olmaya çalıştım. Adalet, bence insanların her zaman aradıkları ve istedikleri bir şeydi. Genel müdürlük dönemimde Akbank'ı iyi bir noktaya getiren özelliklerden birisi de bu oldu. Çalışma hayatım boyunca da buna hep dikkat ettim.
3- Birilerine şirin görüneceğim diye ilkelerimden ya da yapılması gerekenlerden taviz vermedim. Tabii ki o ilkelerin de müessesinin rotası ve çıkarıyla da uyum içerisinde olması gereklidir.
4- Bu dönemde "anlamsız inatlar" yapmadım, yapmamak lazım. Uyum içerisinde olmak gerekiyor.
5- Asla hiçbir şeye, "Bu yapılmaz" diye bakmadım, hep pozitif yönünü öne çıkardım. "Bunu nasıl yapabiliriz" açısından konuya yaklaştım. En olmayacak konuları bile bu yaklaşımla başardık.
6- Unvanları ne olursa olsun karşımdaki insanlardan çekinmedim, korkmadım. Çünkü sonuçta ben de insanım, onlar da insan. Karşımdakilere de hep insan olarak baktım.
7- Beraber çalıştığım arkadaşlarımın şahsiyetlerine ve fikirlerine her zaman değer verdim.

Capital:
Peki basında, ayrılırken grupta farklı görevler talep ettiğiniz şeklinde haberler yer aldı. Buna bir açıklık getirmek ister misiniz?
- Orada galiba yanlış bir anlaşılma var. Akbank'ın genel müdürlüğünden yarıldıktan sonra Sabancı Grubu'nda bana uygun, belli bir büyüklükte uygun görev yoktu. Ben ayrılma düşüncemi açıkladığımda, Suzan Hanım yönetim kurulu başkanı olarak pek ayrılmamı istemedi. Bu da çok doğaldır. Suzan Hanım'ın bu yaklaşımı nedeniyle ben de "Şimdi ayrılayım, daha sonra başka şeylere bakarız" demiştim. Galiba Suzan Hanım'ın bu mealde olan açıklamaları basında biraz yanlış anlaşıldı. Sanki ben grupta kalmayı talep etmişim gibi yorumlandı. Ama yazının detayına baktığınızda öyle bir durum yok. Sonuçta o biraz gazeteci arkadaşımızın kendi yorumu ya da yanlış anlaması olmuş. Öyle bir talebim olmadı.

Capital:
Önemli bir bankanın genel müdürlüğünden ayrıldınız. Hemen sonrasında teklifler almış-sınızdır. İlk teklif ne zaman geldi?
- Ben bankadan 6 Ocak Cuma günü ayrıldım, 9 Ocak Pazartesi akşam üzeri ilk teklif elimdeydi.

Capital:
İlk teklif neydi, paylaşmanız mümkün mü?
- Bu biraz yönetici ortak olarak bir girişim fikrinin geliştirilmesi işiydi. Genel müdürlük teklifi değildi. Bir anlamda girişimci olmaya yönelik bir teklifti. Ben de son derece olumlu karşıladım. Şu anda başka teklifler de var. Hepsini değerlendiriyorum.

Capital:
Anladığımız kadarıyla epey teklif gelmiş. Bunlar ağırlıklı olarak genel müdürlük mü?
- Akbank gibi büyük bir kurumun genel müdürlüğünü yaptıktan sonra her ölçekte şirketten genel müdürlük teklifi kolay kolay gelmez. Şu anda daha ziyade yönetim kurulu üyeliği ya da yönetici ortak şeklindeki teklifler öne çıkıyor.

"Hayatıma yeni bir boyut kazandırmaya başlıyorum"
GÜNLERİ NASIL GEÇİYOR?

İki kızım var, büyük olan 7,5 yaşında. O fark etti, şöyle dedi: "Baba sen ayrıldın, güya bankada çalışmıyorsun ama sürekli yemeğe, toplantıya gidiyorsun hala. Bunlar da nereden çıktı?" Bir başka gün de "Benim tek bir isteğim var, ailemizin hep böyle bir arada olması. Gerekirse baba sen hiç çalışma, ben reçel yapar satarım, evimizin geçimini sağlarım" diyecek kadar duygusal bir konuşma yaptı. 2,5 yaşındaki kızım ise bir şeylerin farklı olduğunun farkında ama ne olduğunu anlayabilmiş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz