Değişim hızlanacak

Ünlü yönetim ve strateji gurusu, son kitabı “Macrowikinomics”de ele aldığı kavramları, şirketlerin yaşadığı değişimi anlattı.

1 EYLÜL, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Değişim hızlanacak


"3 YENİ PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUM"
KİTAP YERİNE APLİKASYON

Artık kitap yerine aplikasyon yayınlıyorum. Geçtiğimiz ay “Don Tapscott app” adı altında bir aplikasyon yayınladım örneğin. Dünyanın önde gelen 50 yöneticisi, kanaat liderinin yer aldığı Thinkers 50 işbirliğiyle hayata geçirdiğim bu aplikasyonda söz konusu 50 kişinin çalışmalarına erişim imkanı sağlanıyor. Diğer yandan “Open Cities” (Açık Şehirler) adı altında bir başka proje üzerinde çalışıyorum. Bu projede şehirleri, şehirde yaşayanların dikkatini çekecek şekilde yeniden yaratmak amaçlanıyor.
GLOBAL SORUNLAR
Üzerinde çalıştığım bir diğer proje ise dünyanın sorunlarını nasıl çözeceğimize ilişkin mütevazı bir fikir. Global problemleri çözme konusunda yeni modeller üzerine odaklanıyorum. Dünya Ekonomik Forumu işbirliğinde
gerçekleştirmeye çalıştığım bu projede, bugün dünyada varolan kurumları yeniden yaratma odağı var.
ESKİ KURUMLAR YENİ DÜNYAYA UYUMSUZ
Bugün çevremizdeki kuruluşların hemen hepsi Amerika merkezli ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıktı. Dünya Bankası, UN, G8, G20, WTO... Bu kuruluşların hiçbiri bugün dünyanın karşı karşıya olduğu sorunları çözmeye muktedir değil. Öte yandan çok katılımlı ağlar var. Bunlar basit bir konu üzerinde odaklanmış taraflı platformlardan TED gibi çok yönlü platformlara uzanan geniş bir yelpazede. Ve bence içinde bulunduğumuz zaman, kişilerden kuruluşlara herkesin dünyanın sorunlarını çözmek için neler yapacağını düşünmesi için ideal bir zaman.

DİJİTAL KUŞAK İŞBAŞINDA!
DEĞİŞİM YAVAŞ OLDU

Dijital kuşak kavramını ilk kez 80’li yıllarda ortaya atmıştım. Bu konudaki ilk kitabım 1985 tarihli. O kitapta bilgisayarların sadece bilgi işleyen aletler değil birer iletişim aracı olacağını öngörmüştüm. O zamanlar bu radikal bir fikirdi ve hayata geçmesi öngördüğümden çok daha uzun zaman aldı. Doğrusunu söylemek gerekirse hayal kırıklığına uğradım.
OKSİMORONA DİKKAT
80’li yıllarda kişisel bilgisayar kavramı yeni yeni gelişmeye başlıyordu. O zaman kişisel bilgisayar denen kavramın bir oksimoron olduğunu söylemiştim. Kişisel ve bilgisayar. Bilgisayar dediğiniz şey başkalarıyla iletişim imkanı veriyorsa başındaki kişisel anlamını yitiyordu. Kişisel seks gibi. Kendi kendinize seks yapamazsınız. Sizden daha fazlası olmalı.
DÖNÜŞÜM HIZLANACAK
Değişimin hızı konusunda biraz ileri tahmin yapmışım. Ancak şimdi gördüklerimizi ise yeterince öngöremediğimizi düşünüyorum. Hedeflenen koşulların hepsi birarada şu anda olgunlaşmış durumda. Genç nesil tam anlamıyla dijitalleşti. Dijital kuşak işbaşında ve insanlık tarihi bambaşka bir sürece girdi. Dönüşüm kesinlikle çok hızlı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.