Değişim hızlanacak

Ünlü yönetim ve strateji gurusu, son kitabı “Macrowikinomics”de ele aldığı kavramları, şirketlerin yaşadığı değişimi anlattı.

1 EYLÜL, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Değişim hızlanacak


Tapscott’un geleceğe ilişkin 8 temel saptaması
1-
Sanayi devrimi nihayet sona ulaştı. Bu çağın kurum ve kuruluşlarının da artık son bulması gerekiyor.
2- Dünya “açıklık” kavramı etrafında yeniden şekilleniyor... Günümüzde sınırlar artık daha açık, şeffaf. Yetenek bile bugün sınır dışında avlanıyor.
3- Hissedarlarına, müşterilerine, çalışanlarına bildiği her şeyi söyleyen ve onları böylece güçlendiren “şeffaf şirketler” öne çıkıyor. Açık dünya özgürlük demek.
4- Entelektüel sermaye ve yeni değerleri ticarete adapte etmek, yalın üretimle değer yaratmak öne çıkıyor. Açık kaynak yaklaşımı dikkat çekiyor. Her şeyin sahibi olmak gerekmediğini kavrayan şirketler başarılı oluyor.
5- Hükümetlerin, şirketlerin, bilimin, medyanın, sağlık ve eğitim sistemlerinin gelecek için yeni ilkeler edinmesi gerektiğini düşünüyorum.
6- Dolayısıyla sadece çalışma biçimlerimizi değil, yaşama, öğrenme, yaratma, birbirimize değer verme biçimlerimizi de yeniden inşa etmeliyiz. Bu değişimin katalizörü de “kitlesel işbirliği” olacak.
7- ikinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan Dünya Bankası, UN, G8, G20, WTO gibi kuruluşların hiçbiri bugün dünyanın karşı karşıya olduğu sorunları çözmeye muktedir değil.
8- Bu nedenle Dünya Ekonomik Forumu işbirliğinde gerçekleştirmeye çalıştığım yeni bir projede, bugün dünyada varolan kurumlan yeniden yaratma odağı var. Global problemleri çözebilmek için yeni modeller üzerine odaklanıyorum.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.