Ekosistemi güçlendirmek

İnovasyonu, kurumları ve istihdamı birleştirecek dört aşamalı bir plan...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekosistemi güçlendirmek

Yayılma etsi için ise Intel'in yeni East Coast genel müdürlük binası ile AMD GlobalFoundries'in tessleri sayılabilir.

Yeni kurulmuş teknoloji şirketleri (Start-ups)

Laboratuvarlarda yapılan müthiş buluşlar yeterli değildir. Klasik bir endüstriyel inovasyon araştırmasının da ispatladığı üzere tek bir başarılı yeni ürün ortaya çıkarmak için 3 bin ham fikrin elekten geçirilmesi gerekebilir. Bir iş ekosisteminin, sıklıkla hiç beklenmedik yerlerden çıkan muazzam başarılara imza atabilmesi için büyük bir inovasyoncu varlıklar hacmine sahip olması gerekir. Yeni kurulmuş teknoloji şirketleri ise bugün sadece istihdam yaratmakla kalmaz, aynı zamanda yarınların endüstrileri değiştiren ağır sikletleri de olabilir. İşe başlamak için ikonik bir üniversite öğrenci yurdu iyi bir yerdir. Girişim yaratımcılığı, geceleri hiç uyumayıp gizli gizli çalışan yeni Bill Gates, Michael Dell veya Mark Zuckerberg'lere bırakılmaktansa yeni üniversite programlarıyla üniversite müfredatlarının içine girişimcilik eğitiminin eklenmesi ve iş planı yarışmaları aracılığıyla desteklenebilir. İçinde iş aleminden antrenörlerin de olduğu ve genç şirket kurucularına rehberlik ve kaynaklar sunan Miami Üniversitesi'ndeki Launch Pad, ilk iki yılında bin tane öğrencinin ve yeni mezunun dikkatini çekmiş ve 45 yeni şirketin kurulmasını sağlamıştı. Bölgesel bir girişimin ve Blackstone Vakfı'nın desteğiyle Launch Pad, ekonomik anlamda başı dertte olan Michigan'daki Wayne State ile Walsh Üniversitesi'nde kendi emsallerinin doğmasına destek olmuştu. Potansiyel girişimciler, ağlara bağlanarak yavru kuş halindeki kuruluşlar için sıklıkla en az sermaye kadar değerli olan akıl hocalığının önünü açabilir.

Kuluçka makineleri

Kuzey Amerika'daki kuluçka makinelerinin yani iş geliştirme merkezlerinin sayısı 1991 yılında yaklaşık 425 iken bu rakam 2006 yılında 1.100'e yaklaştı. Birleşk Devletler'de kuluçka makinelerince desteklenen girişimler, 2008 yılında 315 bin civarında insana tam günlü ve yaklaşık 41 bin kişiye de yarım zamanlı istihdam olanağı sağlamış ve yıllık bazda 18,7 milyar dolarlık gelir yaratmışlardır. Bu kuluçka makinelerinin çoğu eyaletler veya yerel hükümetler, ekonomik kalkınma ajansları ya da üniversiteler tarafından desteklenen ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlardır. En pozitif sonuçları ise üniversitelerle ilişkili olanlar almıştır. Ayrıca bu kuluçka makineleri yeni şirketleri stratejik ortaklar ve sermaye kaynaklarıyla ilişkilendirdiklerinde onların performansları da dramatik boyutlarda artmakta ve o bölgedeki istihdama olağanüstü katkı sağlamaktadır. Bir araştırmadayeni kurulmuş teknoloji şirketlerinin ortalama hayatta kalma oranlarının yüzde 50'den yüzde 75'e yükseldiği görülmüştü.

Test yerleri
Şirketler, test yerleri ve teşhir fuarlarında öğrenir, yeni teknolojiler ve ürünler sergiler ve olumlu bir piyasa izlenimi yaratmak için kendilerine zemin kurar. Verizon'un Massachusetts, Waltham'daki İnovasyon Merkezi, ileri 4G LTE şebekeleri yaratan Alcatel-Lucent, Ericsson, Cisco ve Samsung gibi ortak şirketlere yer, sorun çözme ve sertifikasyon araçları sunar. Verizon burada o ürünlerin illa da Verizon şebekesinde çalışabilir olmalarını şart koşmadan bir sonraki büyük şeyin ortaya çıkmasını teşvik etmektedir. Oraya son kez gittiğimde, Verizon'un öncülüğünde Hitachi, LG ve 4Home isminde yedi kişilik yeni bir teknoloji şirketince kurulan bir ortaklık tarafından geliştirilen, OnStar kullanan uzaktan kumandalı bir araba; Touch Tones denilen bir müzik kutusu uygulaması ve "entegre ev" modelleri görmüştüm. Bu resmen açık inovasyonun daniskasıdır: Bir platform şirketi, devler ve yeni kurulmuş teknoloji şirketleri için bir inovasyon ortamı yaratıyor. Test yerleri, avantajları daha az olan topluluklardaki yaşamı geliştirmek ve topluma destek olurken iş hayatını iyileştirmek için en yeni kavramları hayata geçirebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz