En zor kararım

"Zor karar" almak liderliğin doğasında var. Bu kararların pek çoğunun yöneticilerin kariyer hayatlarını etkilediği de bilinen bir gerçek.

1.04.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En zor kararım
HER LİDER, KARİYERİNDE dönüm noktası oluşturacak en az bir karara imza atmıştır. Liderlik konusunda önde gelen isimlerden Bill George da bu fikirde... İş dünyasında yöneticilerin pek çok zor kararın altına imza atI mak zorunda kaldıklarını söylüyor. Ancak bazı kararların ağırlığının diğerlerinden daha fazla olduğunu belirtiyor ve "Zor kararlara hızlı ve etkin yanıt verebilme becerisi liderleri birbirinden ayıran önemli özelliklerden biri" diye konuşuyor. Türkiye'de de pek çok lider sonuçları büyük önem taşıyan riskli ve zor kararlara imza atmış durumda.
Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, "Kararınızı, zor da olsa, hemen kafanızda tartıp hızlı vereceksiniz. Sonra da pişman olmayacaksınız" diye konuşuyor. Onun gibi düşünen ve iş hayatlarının en zorlu kararlarını cesaretle alan pek çok yönetici mevcut. Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş ve Doğtaş'ın patronu Davut Doğan da bu isimler arasında yer alıyor. Onlar için hayatlarında en zorlu karar, kendi işlerini kurmak olmuş. Goldaş CEO'su Sedat Yalınkaya da bugün lokomotif alanları olan mücevherata adım atarken başta tereddüt ettiğini açıkça söylüyor. Profesyonel yöneticiler için de kariyerlerinin dönüm noktalarını aldıkları zor kararlar belirleyebiliyor. İlaç sektörünün üst düzey yöneticileri Güldem Berkman ve Melih Memecan, aile- iş dengesini düşünerek tereddütle kabul ettikleri yurtdışı işlerinin bugünkü sonuçlarından oldukça memnun.
Aynı şekilde yeni bir yatırımı veya iş anlayışını oturtmak da yöneticiler için zorlu bir karar almak anlamına gelebiliyor. Axa CEO'su Cemal Ererdi ve Şişecam Düzcam Grubu Başkanı Gülsüm Azeri için şirketlerini yenilik kararına ikna etmek oldukça güç olmuş. İş dünyasının önemli isimleri, kariyerleri boyunca aldıkları en zorlu kararlarını ve bu kararların sonuçlarını Capital'e anlattı:

GİTMEK Mİ ZOR, KALMAK MI?
Novartis Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman için iş hayatında aldığı en zorlu karar, Macaristan'daki görevini kabul etmek olmuş. "Şimdi dönüp baktığımda iyi ki bu kararı vermişim diyorum" sözleriyle attığı adımdan hiç pişmanlık duymadığını açıkça söyleyen Berkman, 20 yıllık kariyeri boyunca aldığı diğer zor kararları şöyle sıralıyor: "Bir kimya mühendisi olarak kariyerimin en başında teknik bir iş yapıyordum. Daha sonra yetenekli olduğumu düşündüğüm pazarlamaya geçmek istedim. Bu, aldığım ilk zor karardı diyebilirim. İkinci büyük kararım ise 10 yıllık hızlı tüketim ürünleri tecrübemin ardından 2001 yılında sektör değiştirerek ilaç sektöründe çalışmaya başlamaktı. En zorlu kararımsa 2007 yılı başında, özel hayatımdaki tüm olası zorlukları göze alarak, Novartis bünyesinde Macaristan ülke başkanlığı görevini kabul etmem oldu. Bir yanda ailem, çok sevdiğim oğlum ve eşim, bir yanda ise hiç bilmediğim bir ülkede tanımadığım bir kültürde inanılmaz bir kariyer fırsatı... Sonuçta o an için en doğru olan kararı verdim. Görevi kabul ettim. Oğlumu bakıcımızla birlikte Macaristan'a götürdüm, eşimle çok sık görüşebileceğimiz planlamalar yaptık. Şimdi dönüp baktığımda iyi ki bu kararları almışım diyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz