Etkin büyüme formülleri

Philip Kotler ile global pazarlama stratejisti Milton Kotler, yeni kitaplarıyla büyümeye yeni bakışlarını, Türk şirketleriyle ilgili yorumlarını Capital’e anlattı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Etkin büyüme formülleri


Capital: Peki şirketler bu yöntemleri kendileri için nasıl saptayabilir? Büyümek için doğru yolun hangisi olduğuna nasıl karar verebilirler?
- M.K.: Onları ileriye taşıyacak doğru yolu ancak şirketin bu konuya odaklanmış yönetim kadroları saptayabilir. Burada sorunuza verilecek anahtar yanıt çok güçlü bir stratejik plan, yönetim ve operasyonla doğru yolu ortaya koymak.

Capital: Yine de büyüme konusunda en güvenli ve sürdürülebilir yöntem nedir dediğimizde yanıtınız ne olur?
- P.K.: Bu sorunun tek bir yanıtı yok. Farklı şirketler için farklı yanıtlar vermemiz gerekir. Şirketler büyümeli, büyümek de riskleri getirir. Burada anahtar, risk analizlerinin en sağlam şekilde yapılması. Sürdürülebilirlik konusuna gelince... Sürdürülebilirlik kamusal çevreyle ilgili bir konsept, şirket emri değil.

Capital: Riskler çok kritik bir konu. Hangi riskler nedeniyle şirketler sıklıkla büyüme hataları yapıyor?
- P.K.: Şirketler için en riskli konu yönetim. Birçok şirket, oturduğu yerden yönetim yapmaya çalışıyor, bilimsel konuları göz ardı ediyor. Yetenekli yönetim ve pazarlama takımlarına kadrolarında yer vermiyorlar. Dolayısıyla büyüme hataları yapan şirketlerin aldıkları en büyük risk de yönetim riski. Çünkü çoğu şirket, kötü yönetim yüzünden başarısız oluyor.

Capital: Son dönemde size göre hızlı büyüme anlamında başarılı örnekler kimler?
- P.K.: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bazı şirketler, hızlı büyüme anlamında oldukça iyiler. Çin’dedevletin sahip olduğu demiryolu, yol yapımı alanında faaliyet gösteren şirketler oldukça hızlı büyüme temposuna sahip. Malezyalı şirketler de turizm ve hizmet sektörlerinde çok hızlı büyüyor. Samsung, mobil iletişim teknolojilerinin en hızlılarından... Huawei ve ZTE, telekom ekipmanları alanında hızlı büyüyen şirketlerden. Rekabetçi bir dünyada hızlı büyümek bir zorunluluk. Bunu yapanlara tavsiyemiz ise akıllı stratejilerle bu hızlı büyümeyi sürdürmeleri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz