Garantili liderlik dersleri!

Öngör, “ Benden Sonra Devam” kitabında, Harvard Business School’da ders olarak okutulan dönüşümün hikayesini anlatıyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
Garantili liderlik dersleri!


EN BÜYÜK HATALARIM

KEŞKE ÖNCE YAPSAYMIŞIM
Binlerce, on binlerce kararı almış bir yöneticiyim. Yaptığım hatalar, yüzlerle belki binlerle ifade edilebilir. Mesela genel müdür yardımcısına bağladığım operasyon işlerini, 1-1,5 yıl önce bağlayabilirdim, bağlamamışım. Hata. Çünkü ben bankacılıktaki operasyon işini, bankacılık işlemlerini bilen birinin yönetebileceğini düşünüyordum. Oysa bir endüstri mühendisinin, bir mühendis kafasının çok daha doğru olduğunu gördüm.
KARARI PATRON VERDİ Bir bankanın CEO’su, diğer şirketlerdeki CEO’lar gibi değildir, yani bir amir gibi değildir. Her şeyin başıdır. Yetki ile çalışır. Bir de hata gibi gözüktüğü için bana sık sorulan soruların açıklamasını da yaptım. Mesela soruluyor: “Neden şu iş dallarına girip şu işleri aldınız?” Benim hatam değildi. Ben karar vermedim. O kararı uygulamak zorunda kaldım. Kararı veren bankanın sahibiydi.
FARKLI YÖNETEBİLİRDİK
Belirli kurumları satın aldık ve onları daha farklı yönetebilirdik. Bunlardan biri de Osmanlı Bankası. Osmanlı Bankası’nı Garanti Bankası ile birleştirerek çizgisini çok farklı yönetebilirdik. Bunu gerçekleştiremedik, sebepleri var. Osmanlı Bankası, yüzde 100 Garanti Bankası’nındı. Hesapları bizim bankamız içinde konsolide olmuştu. Onu iyi yönetemedik. Bizden kaynaklanan nedenden olmadı. Bir hayal kırıklığı yaşadık. İyi yönetemediğimiz için satabilirdik. Çok güzel fiyatlar geldi, satmaya çalıştık, o da olmadı. Rahmetli Ayhan Şahenk, o fiyata satılmasını arzu etmedi. Bence hataydı. Satılmalıydı, ama en son kararı işin sahibi veriyor. Buna benzer şeyler var.

“YANIMA EN İYİLERİ ALDIM”

ÖNGÖRÜ YETENEĞİM
Faktörleri yan yana koyarak ileriye doğru bakabilme becerimi geliştirdim. Akıllı ve hesaplanabilir bir öngörüde bulunabilme yeteneğim var. Aynı zamanda ekip sporları yapmış bir kişiyim. Ekip kurmasını bilirim, takım çalışmasını bilirim. Kendime güvenen ve özgüveni olan bir kişiyim. Hep özgüveni olan, nitelikli kişileri ekibe aldım.
KALİTELİ EKİP Özgüveni olan bir kişi yanında birinci sınıf, en kalite insanların olmasından çekinmez. Yanıma en iyileri aldım. Hala o ekipler devam ediyor bankada. O en iyiler, daha da iyiye götürdü bankayı. Bu özelliklerimin yararlı olduğunu düşünüyorum.
MÜCADELECİYİM Sporcu oluşumdan kaynaklanan ve aile değerlerinden dolayı mücadeleci biriyim. Basketbolda 18 sayı mağlup durumda olsanız da maçı bırakmazsınız. Bu bir mücadeledir. Dürüst, ilkeli davranacak ve hiçbir zaman beraber çalıştıklarınızı yarıda bırakmayacaksınız. Arkasında duracaksınız, destekleyeceksiniz, yetki vereceksiniz, adaletli olacaksınız, kimseye torpil yapılmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz