Güçlü üyeler geliyor

Uzmanlar, daha önce büyük kurumlarda CEO’luk görevinde bulunmuş; global deneyim, girişimcilik, network ağı gibi vasıflara sahip isimlere olan talebin yüksek olduğunu söylüyor...

26.09.2017 15:22:000
Paylaş Tweet Paylaş
Güçlü üyeler geliyor

Yasemin Erdoğan

yerdogan@capital.com.tr

Coca-Cola’nın zirve yöneticilerinden Ahmet Bozer, 3 ay önce Türkiye’nin e-ticaret devi Hepsiburada’da bağımsız yönetim kurulu üyesi oldu. Bozer’in 33 yıllık kariyeri boyunca biriktirdiği global iş deneyimlerini bundan sonra e-ticaret devi Hepsiburada. com’da kullanacak olması epey ses getirdi. Bu geçiş, aslında iş dünyasında son yıllarda gözlenen değişimin işaretlerinden biri… Son birkaç yılda CEO ve C seviye yöneticilik deneyimi olan pek çok profesyonel, gelen teklifleri değerlendirerek iş yaşamlarına “bağımsız üye” olarak devam etmeyi tercih etti. Bunda yüksek profilli bağımsız üyelere olan talepteki artış etkili oldu. Bu nedenle çok sayıda şirketin yönetim kurulunda, icracı olmayan,danışman veya bağımsız yönetim kurulu üyesi statüsünde görev yapan sürpriz isimlere rastlamak mümkün… Örneğin Markafoni’nin kurucusu ve Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra, 1 yıl önce DeFacto’nun yönetimine, e-ticaretten sorumlu bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak girdi. Halen Mavi Jeans’in CEO’luğunu yürüten Cüneyt Yavuz, Doğtaş-Kelebek’in yönetim kurulunda bağımsız üye unvanıyla yer alıyor. HP Türkiye’nin eski genel müdürü Serdar Urçar ise sadece 3 ay önce yurt dışı ağırlıklı çalışan bir tekstil firmasının bağımsız yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Uzmanlara göre bu örnekler, eski tarz “bağımsız” üyelik müessesesinin kabuk değiştirdiğini gösteriyor. 

NEDEN TALEP ARTIYOR?

Türkiye’de halka açık şirketlerde, toplam 3 bin civarında yönetim kurulu üyesi, 900’e yakın da bağımsız yönetim kurulu üyesi yer alıyor. Rakamlar, bağımsız üyelere olan talebin özellikle son 4-5 yılda ciddi biçimde arttığını gösteriyor. Yeni dönemin yeni ihtiyaçlarına uygun yüksek profildeki isimlere ise talep çok fazla. Tayfun Bayazıt ve Yılmaz Argüden gibi saygın isimlerin 4, hatta 5 şirkette bağımsız üye olarak görev aldığı görülüyor. Uzmanlara göre yüksek profildeki bağımsız üyelere olan bu ilgi, somut katkılara dair örnekler çoğaldıkça daha da artacak. Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, gelecekte bu yöndeki talebin artacağını düşünenlerden… Üstelik talep artışı sadece büyük ölçekli veya halka açık şirketlerde gözlenmiyor. Hatta sanılanın aksine halka açık olmayan aile şirketlerinde de anlamlı bir ilgi gözleniyor. Çünkü, günümüzde yönetimsel açıdan belli noktalarda tıkanan aile şirketleri, yüksek profilli bağımsız üyelerin katkısına ihtiyaç duyuyor. Korn Ferry Türkiye Finans Sektörü Lideri Neslihan Akan, “Türkiye’de kurumsallaşma döngüsünü tamamlayamamış, ama 50 milyon Euro’nun üzerinde cirosu olan aile şirketleri bir noktada tıkanıyor. Dışarıdan desteğe ihtiyaç duyuyorlar” diyor ve ihtiyacın artarak devam edeceğini vurguluyor. Yerli şirketlerin dış pazarlara açılma konusundaki iştahı da şirketlerin “dışarıdan” destek ihtiyacını artırdığını ifade eden Ergene Consulting&HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene, “Çünkü şirketlerimiz giderek gelişiyor, kurumsallaşıyor ve globalleşiyor” diyor. 

BEYİN AVCILARI DEVREDE

Yüksek profilli bağımsız üyelere olan ihtiyaç arttıkça uygun isimlerin bulunması ve yerleştirilmesi için kullanılan yöntemler de profesyonelleşiyor. 5-10 yıl öncesine dek kişisel network veya eş-dost aracılığıyla ilerleyen süreç, bugün daha profesyonel bir zemine kaymış durumda... Önde gelen üst düzey yönetici yerleştirme şirketlerinin her biri, son 3 yıllık süreçte her yıl 10 civarında bağımsız üye yerleştirmesi yaptıklarını açıklıyor. Son 3 yılda Türkiye’nin en büyük beyin avcıları üzerinden istihdam edilen bağımsız üye sayısı 150 civarında. HRM İstanbul Yöneticisi Ayşegül Davutoğlu, “Son 3-4 yıldır bazı üst düzey yönetici arama ve yerleştirme şirketleri, özellikle özel üniversitelerle iş birliği yaparak şirketler için bu tür bir kaynak yaratma yönünde uzmanlaşmış durumda” diyor. Masanın diğer tarafındaki isimler de bu eğilimi doğruluyor. Örneğin, şimdiye kadar 20’yi aşkın şirkette bağımsız üyelik görevini yürüten yönetim danışmanı Haluk Alacaklıoğlu, beyin avcıları aracılığıyla gelen tekliflerin son 2 yıldır arttığını söylüyor. Şu anda 2 ayrı şirketin kurulunda yer alan Şaban Erdikler de bağımsız üye bulma ve yerleştirme sürecinde İK danışmanlığı şirketlerinin kullanımının geçmişe göre giderek daha fazla yaygınlaştığını ifade ediyor. 2011-2016 arasında Yaşar Grubu şirketlerinde bağımsız üyelik yapan Turhan Talu, “Bu konu son 2-3 yıldır tanıdık-ahbaplık düzeyinden profesyonel düzeye geçiyor” diyor. Hakan Akbaş da son yıllarda beyin avcılarından gelen tekliflerde artış olduğunu dile getiriyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz