İkinci tercihim

İşte futbolculuktan genelkurmay başkanlığına, stil danışmanlığından tiyatroculuğa zirvedekilerin ikinci tercihi…

5.12.2016 12:16:570
Paylaş Tweet Paylaş
İkinci tercihim
Herkes çocukken bir şey olmayı hayal eder. Oyunlarımız sırasında kimimiz itfaiyeci, kimimiz öğretmen olur gelecekte hayal ettiğimiz yaşamımızı taklit etmeye çalışırız. Oynadığımız takımın golcüsüysek profesyonel futbolculuk, lise orkestrasında solistsek caz şarkıcılığı, üniversite dergisinde çalışıyorsak gazetecilik planları yapılır. Zamanla büyüdükçe eğitimler, hobilerle birlikte başka ilgiler devreye girer. Buradan yola çıkarak zirvedeki iş insanlarına hem çocukluk hayallerini hem de “Şu andaki işlerini yapmıyor olsalardı ne yapacaklarını” sorduk. Birbirinden renkli cevaplar aldık. Örneğin Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, çocukken astoronot olmak istemiş şimdi ise ikinci tercihinin turizm olduğunu söylüyor. Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ise 20’li yaşlarına kadar başbakan olmayı kafasına koymuş bugün ise inşaat sektöründe olmasa “Toplumsal yönü olan manevi bir iş yapacağını” belirtiyor. Çocukluğundan beri sanata ilgi duyan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un ikinci tercihi tiyatroculukken, Generali Türkiye Genel Müdürü Mine Ayhan şu anki işini yapmasaydı stil danışmanı olabileceğini anlatıyor.

DOĞAN’IN YAZARLIK HAYALİ
 Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, çocukluğunda hep girişimci olma hayalleri kurmuş, fakat dönemin şartları memur olmasını gerektirmiş. Doğan, “Sonrasında ilk girişimcilik hamlem memurluktan istifa etmek oldu” diyor. Bugün iş adamı kimliğinin yanında melek yatırımcılığa devam eden Doğan, diğer büyük hayalini ve bunu nasıl hayata geçirdiğini şu sözlerle anlatıyor: “İkinci hayalim de yazarlıktı. Bazı yerel gazetelerde köşe yazıları yazdım. Üçüncü kitabım olan ‘İş’te Tecrübelerim’ nisan ayında piyasaya sunuldu. Şu anki işimi yapmıyor olsaydım köşe yazarı olmak isterdim.” Bir diğer girişimci, Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın girişimcilikten çok mutlu ama küçükken hep futbolcu olmak istemiş: “Küçüklükten beri futbola yoğun bir ilgim vardı. Oynamayı da çok severdim. Tabii şimdi bu kiloyla oynamak mümkün değil ama eskiden günde kaç maç yaptığımızı bile hatırlamıyorum. Futbol konusunda bence bayağı da yetenekliydim. Artık oynamasamda izleyici olarak futbola ilgimi devam ettiriyorum.”

GENELKURMAY BAŞKANI OLABİLİRDİ
Terteks Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel de Nevzat Aydın gibi çocukken hep futbolcu olmak istemiş ama futboldaki başarısızlığı zamanla onu bu fikirden caydırmış. “Hep ticarete yatkın biriydim” derken, onu askerlikten girişimciliğe sürükleyen bu motivasyonu şöyle anlatıyor: “Ben askeri lise mezunuyum. Normal koşullarda harp okuluna gidip subay olmam gerekiyordu. Hayat çizgim oydu, iyi de bir öğrenciydim fakat girişimcilik yönüm ağır bastığı için liseden mezun olduktan sonra işletme fakültesine gittim.” Öncel, ticarette başarısını ispatlasa da askeri hatta ilerlemesi halinde komuta kademesinde yer alabileceğini düşünüyor: “Çünkü ben idealistim. Zaten Harp Okulu’na giren öğrencilerin hepsi genelkurmay başkanı veya kuvvet komutanı olmak ister. Lisedeyken hayali omuzlarında o parlak yıldızları görmektir. Çünkü oralara çok zor girilir. Hem yazılı sınavları hem spor sınavlarını geçeceksiniz, hem fiziksel koşullarınız ona uygun olacak hem de sağlık muayenelerinden geçeceksiniz. O eleme yöntemi size bunu dedirtiyor.” Öncel, işadamı olmasa gazeteci de olabileceğini söylüyor. Nedenlerini de şöyle özetliyor: “Üniversite 1’inci sınıftayken Güneş gazetesinde öğrenci muhabirliği yapıyordum. Gazeteciler bir sürü hayatı, bir sürü insanı bir arada yaşıyor. Gazetecilik de o manada hoşuma giden bir meslek. Çünkü gezmek, görmek, değişik insanlarla tanışmak ve değişik ortamlarda olmak hoşuma gidiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz