İkinci tercihim

İşte futbolculuktan genelkurmay başkanlığına, stil danışmanlığından tiyatroculuğa zirvedekilerin ikinci tercihi…

5.12.2016 12:16:570
Paylaş Tweet Paylaş
İkinci tercihim
İKİ CEO’NUN ARKEOLOJİ DÜŞÜ
Sarten Ambalaj CEO’su Zeki Sarıbekir, küçükken hep arkeolog olmayı düşlemiş: “Annem ve babam antik kentleri gezmeye her zaman meraklıydı. Babam her fırsatta bana fabrikamızın bulunduğu Silivri ve civarındaki tarihi yerleri, Trakya’daki kemerleri ve köprüleri gezdirirdi. Antik kentlerin içinde en çok da Truva’dan, Truva atından ve hazinelerinden etkilenmiştim. Eski medeniyetlerin izini sürmek benim için özel bir ilgi alanı oldu. Ben de bir gün arkeolojik kazılar yapmayı, keşifte bulunmayı hayal ediyordum.” Çocukken arkeolog olmak isteyen bir diğer isim de Generali Türkiye Genel Müdürü Mine Ayhan. Ayhan, “Her çocuk gibi toprağı kazıp içinden tarih ve yaşanmışlıkları çıkaracağımı düşünürdüm. Biraz daha büyüdüğümde tarihe olan ilgimi fark ettim. Sanırım bu özelliklerimin de etkisiyle büyüyünce arkeolog olacağımı hayal ederdim” diyor. 
Ancak Ayhan, bugün ikinci tercihi sorulduğunda çok farklı bir alandan bahsediyor: “Eğer şu anki mesleğimi yapmasaydım modaya olan ilgimi eğitim alarak profesyonelliğe dönüştürmeyi isterdim. İnsanların görünüşlerinde doğru analizler yaparak değişimler gerçekleştirmek, adeta resim çizmek gibi bir şey diye düşünüyorum. Kişinin hedeflerini, sorun ya da ihtiyaçlarını dinleyip bir sonuca varmak, sonrasında bu sonucu kendi beğenilerinizle birleştirip bir görüntü ortaya çıkarmak beni heyecanlandırıyor. Böyle bakınca stil danışmanı olabilirmişim diye düşünüyorum.”

“TERCİHİM TUR REHBERLİĞİ”
İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, çocukluk yıllarında yapmayı hayal ettiği mesleklerin dönem dönem değişiklik gösterdiğini anlatıyor. Gök, “İlk hatırladığım, çoğu kız çocuğu gibi parlak kıyafetlerinden etkilendiğim, prenses olmak, şarkı söylemek gibi hayallerdi. Sonra bir dönem arkeoloji çok cazip geldi. Kendimi kazılarda, antik şehirlerde hayal ederdim. Halen antik şehir gezmeyi çok severim” diyor. Gök, hayal mesleğini ise okul yıllarında keşfetmiş: “Annemin yoğun bir iş temposu vardı, bu nedenle okul çıkışlarında onun ofisine gidip orada vakit geçirdiğim çok oldu. Yapacak pek bir şey bulamadığım için sıkılırdım. Bu nedenle her gün aynı ofise gitmemi gerektirecek bir işin bana göre olmadığını anladım. Tüm bunlardan sonra, seyahat etmenin güzelliğini keşfettim ve hayal mesleğimi buldum: 5 yıldızlı otellerde gizli müşteri olmak.” Gök, şu anki işini çok severek yaptığını söyleyen Gök, “Her gün aynı ofise gitmiyorum ve oldukça sık seyahat ediyorum. Bu sebeple, eğer bu işi yapmasaydım, sanırım tur rehberliği gibi daha çok dışarıda olabileceğim ve bana hareket imkânı sağlayan bir iş seçerdim” diye konuşuyor.

BEYİN CERRAHI YA DA TİYATROCU

Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga da gençken turist rehberi olup dünyayı gezmek isteyen isimlerden. Saranga, şu anki işini yapmıyor olsaydı, Silikon Vadisi’nde inovatif bir teknoloji start-up’ı kurmak istediğini de söylüyor. Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı ise çocukken beyin cerrahı olmak istediğini belirtiyor. Sistema Genel Müdürü Ali Tolga Moral’in küçüklüğünden beri müziğe olan ilgisi de onun bugünkü alternatif tercihini kısmen belirlemiş. Moral, “Şu anki işimi yapmıyor olsaydım profesyonel performans koçu ya da müzik aletleri yapımcısı olmak isterdim” diyor. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise Adana’daki lise yıllarında basketbol oynayarak spora, tiyatro ve müzikle uğraşarak da sanata yönelmiş. Ancak hayatında tiyatronun yeri hep başka olmuş. Bozkurt, tiyatro konusundaki ciddiyetini şöyle anlatıyor: “Tiyatroya olan ilgim, gençlik yıllarımı şekillendiriyordu. Tutkuyla bağlandığım tiyatronun ruhumu beslediğini görüyordum. Şu anki işimi yapmıyor olsaydım kesinlikle tiyatroyla ilgili bir şeyler yapıyor olurdum. 29 yaşıma kadar yani profesyonel iş yaşamımın başlangıcına kadar da tiyatroyla ilgilendim. Sonrasında da hiç uzak kalmadım diyebilirim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz