Kolay Ders

Abdulkadir Konukoğlu, Sakıp Sabancı’yı önemli bir lider olarak kabul ediyor. Ancak Konukoğlu’na göre Sabancı’nın iktidarı geç bırakması bir hataydı. Bu hatadan ders aldığını ve 65 yaşında yönetimi bıraktığını söylüyor. Abdulkadir Konukoğlu gibi iş dünyasından pek çok isim, başkalarının hatalarından önemli dersler çıkarıyor, aynı yanlışları tekrar etmiyor. İşte bu dersler…

22.07.2015 11:28:090
Paylaş Tweet Paylaş
Kolay Ders

OKUYARAK ÖĞRENİYOR Twigy’nin yönetim kurulu başkanı Sinan Öncel, 30 yılı aşkın süredir iş hayatında ve profesyonel yaşamda gözlemin çok önemli olduğunu düşünüyor. Öncel’e göre, insan, çevresinde olan bitenleri izlerken muhakeme gücünü kullanarak neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlayabilir. Bu sayede kendi şirketini kurduğu zaman, gözlemlerinden elde ettiği birikimleri iş hayatına uygulayabilir. Liderlerin biyografilerini okumanın tecrübe kazanmak açısından çok faydalı olduğunu ifade eden Öncel, şunları söylüyor: “İş hayatında en önemli şeylerden biri sözünde durmak. Tutmayacağınız sözleri vermeyecek ve verdiğiniz sözleri yerine getireceksiniz ki itibarınızı sağlayın. Bir işadamının en önemli sermayesi itibardır. Marka değerini sağlayabilmek için yalpalamamak, zikzak çizmemek ve insanların o marka hakkında olumsuz konuşmamasını sağlamanız gerekiyor. İş hayatında, tutamadığı sözler yüzünden rezil olan çok insan gördüm. Bence bu çok önemli bir ders niteliği taşıyor. İş hayatında dikkat edilmesi gereken ikinci önemli nokta da ayağını yorganına göre uzatmak. Aşırı yatırım yaparak, aşırı borçlanarak, ülke koşullarına dikkat etmeden hareket eden insanların iflas ettiğine çok şahit oldum. Dolayısıyla sürekli olarak şirketin mali yapısının nabzını tutmak, incelemek ve analiz etmek gerekiyor.” İş hayatında cesur olmak gerektiğinin de altını çizen Öncel, Sakıp Sabancı, Vehbi Koç ve Üzeyir Garih’in deneyimlerini paylaştığı kitaplardan çok ders çıkardığını söylüyor ve bu kitapları herkese tavsiye ediyor.
TOYGAR DENEYİMLERDEN YARARLANIYOR Gittigidiyor.com, Türkiye’nin ilk internet girişimlerinden. En son dünyanın en önemli start up’larından eBay’le yaptığı işbirliğiyle başarısını kanıtlayan şirketin genel müdürü Gülfem Toygar, başkalarının deneyimlerinin en kolay ulaşılan hayat dersleri olduğunu düşünüyor. Gülfem Toygar, şunları söylüyor: “Mümkün olduğu kadar farklı yaş ve tecrübeye sahip insanlarla konuşur ve yaşadıklarıyla ilgili bilgi ve tecrübelerini dinlerim. Tüm dinlediğim deneyimlerden kendi hayatıma doğrudan veya dolaylı bir çıkarım yaratabilir miyim diye düşünürüm. Biyografi okumayı ve seyretmeyi de bu yüzden çok seviyorum. Özellikle insanların iş hayatında yaşadığı yanlışları ve sonuçları anlamak için ciddi caba sarf ediyorum. Öyle zamanlar oluyor ki daha önce birisinin anlattığı bir deneyim, son anda bana daha akılcı bir karar alma fırsatı oluşturuyor. Ben aslında en çok annemle hayat deneyimlerini konuşur, değerlendiririm. Bir başkasının, iyi veya kötü tecrübesini dinlemek bence bir insanın yanlıştan kaçış için alabileceği en hızlı bilet.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz