Liste zamanı

CEO’lar, etkinlik ve başarı için "CHECK LIST” hazırlıyor

1 MAYIS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Liste zamanı


“15 günde bir kontrol listelerimi güncelliyorum. Özellikle inovasyon, tasarım, yeni yatırımlar gibi konularda mutlaka kendi kontrol listemi tamamlamaya özen gösteriyorum.” İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık da her işini zamanında ve doğru şekilde yapmak için kontrol listesi tutuyor. Kontrol listesinin hızlı akan iş hayatında takip veya kontrol etmesi gereken görevleri önceden belirlemek için faydalı olduğuna dikkat çeken Varlık, “Hem zamanı verimli kullanabilmek hem süregelen işleri takip edebilmek için kontrol listesi büyük katkı sağlıyor” diye konuşuyor. Kontrol listesini her gün yeniden asistanıyla birlikte oluşturan Varlık, tamamladığı işleri siliyor, yerine yeni gelenleri ekliyor. Ayrıca, her pazartesi kontrol listesini gündemine göre revize ediyor ve haftalık, aylık olarak düzenliyor. Genel programları ise yıllık takvime işliyor.

HER PROJEYE BİR LİSTE
Bazı iş insanları kontrol listesiz yaşayamayacak kadar listesine bağlı. Örneğin Turgut Aydın Holding CFO’su Can Ersöz, her projede bir kontrol listesi kullandığını söylüyor. Kontrol listesinin işin takibini ve buna yönelik toplantıların verimliliğini artırdığını belirten Ersöz şöyle devam ediyor:

“Her konuya göre kontrol listemi yeniden oluşturuyorum. Kontrol listesinin en önemli özelliği hangi işi, kimin, ne zamana kadar yapacağını göstermesi. Ciddi koordinasyon gerektiren işler başta olmak üzere şirket alımı, satımı gibi işlemlerde muhakkak kontrol listesi kullanıyorum. Kontrol listelerimi de özellikle avukat,
mali müşavir, denetçi ve ilgili iş liderleriyle birlikte oluşturuyorum. Sürecin her aşamasında da eksikleri ekliyorum.”

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, hataları en aza indirgemek için kontrol listesi tuttuğunu belirtiyor. Nane, “Böylelikle işleri önem sırasına göre sıralayabiliyor, zamanı daha verimli kullanabiliyorum” diye konuşuyor. Her gün kontrol listesini yenileyen Nane, her proje için de ayrı kontrol listesi tutuyor. Üstelik bu listelerinin tamamını aksiyona geçiriyor. Nane, bir süreci başlatırken kontrol listesinde mutlaka yer verdiği maddeleri ise şöyle ifade ediyor: “Planlama toplantısı, ekibin oluşturulması ve görev dağılımı, yol haritasının hazırlanması, belirli periyodlarla süreç ve gelişim toplantıları organize edilmesi, test aşaması, projenin hayata geçirilmesi, sonuç ve değerlendirme.”

SADECE HAYATİ KONULAR
Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, kontrol listelerini çok önemsediğini söylüyor. Her şeyin çok çabuk değiştiğine dikkat çeken Turan, kontrol listesi tutmanın gerekliliğine şöyle dikkat çekiyor: “Bu kadar esnek koşullarda sayısız değişkeni değerlendirip karar vermek elbette çok zor. Dolayısıyla yapabileceğiniz en önemli şey her zaman hazırlıklı olmak, hızlı karar vermek ve bunu uygulamaya geçirmek için bir eylem planını hazır tutmak. Kontrol listelerini hızlı karar vermeye olanak sağladığı için önemsiyorum.” Kontrol listesinde sadece hayati konulara yer verdiğini belirten Turan, ayrıntıları eleyip, esas hedef için önemli kriterleri belirleyip buna göre bir kontrol listesi hazırlamanın çok faydalı olabileceğini düşünüyor. Turan, şöyle devam ediyor:

“Kontrol listelerimin aralığı esas olarak, projenin ya da takip ettiğim işin niteliğine bağlı olarak değişir. Günlük rutin işlerin dışında bazı projeler için aylık bazıları için yıllık kontrol listeleri kullanıyorum. Kapasite
kullanım oranı, verimlilik, maliyet, pazar payı gibi göstergeleri aylık takip ederken bazı konulardaki kontrollerimi ise daha uzun zaman aralıkları ile yaparım.”

NE KADARI UYGULANIYOR?
Peki kontrol listelerinin ne kadarı hayata geçiriliyor? İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meral İnci Zaim, kontrol listelerinin yüzde 90’ını uyguladığını söylüyor. Kontrol listesini Microsoft Outlook üzerinde şirket ve konulara göre giren Zaim, “Zamanımı ve önceliklerimi iyi planlamam için kontrol listesi çok önemli” diyor. Zaim, her sabah gününü verimli geçirmek, yapması gereken işleri unutmamak ve düzene koymak için kontrol listesini gözden geçiriyor. Yaptığı işleri listeden çıkarıp, yeni işleri listeye ekliyor. Zaim ayrıca günlük kontrol listelerinin yanı sıra bazı projeler için makro düzeyde kontrol listesi hazırladığını söylüyor ve “Böylece süreçleri iyi takip ediyor ve nereden verimlilik elde edebileceğimi daha rahat görebiliyorum” diye konuşuyor.Hyundai Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaarslan da kontrol listeleri konusunda hassas.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.