Tolerans kuralları

Öyle davranışlar var ki CEO ve patronlar bunlara asla tolerans göstermiyor. Kimi dedikoduya, kimi ‘Ben demiştim’ demekten hoşlanan pesimistlere, kimi ise sürekli kendini övenlere dayanamıyor. Kibirli tavırlar ve yalan ise patronların tahammül etmedikleri konular arasında ilk sırada. Birçok lider dürüstlükten uzak ve sorumluluktan kaçan kişilere karşı “sıfır tolerans” gösteriyor. Hata yapmak ise onlar için sanıldığı kadar affedilmez değil. Hatta birçoğu, ders alındığı sürece hatalara karşı toleranslı olduğunu belirtiyor.

22.09.2015 12:50:010
Paylaş Tweet Paylaş
Tolerans kuralları

ÖMER YÜNGÜL / ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
"SORUMLULUKTAN KAÇANA HİÇ TAHAMMÜLÜM YOK"
HERKES YAPICI OLMALI

Karar alma süreçlerinde söz hakkı olan herkesin yapıcı olması gerekir. Ortak hedeflere şüpheci yaklaşmak veya kaçamak şerhler düşmek bence ekip arkadaşlarıyla riski eşit olarak paylaşmamaktadır. Ekibimde, sorumluluk almaktan kaçınmayan insanlarla yola devam etmek isterim.
‘BEN DEMİŞTİM’ İSTEMEM
İçinde “ama, lakin, ben demiştim” ifadeleri bulunan cümlelere tahammülüm yoktur. Profesyonel yaşam sorumluluk almayı gerektirir. Biz ekip ruhuna inanan bir takımız ve aldığımız kararların ortaya çıkardığı başarıdan da başarısızlıktan da hep birlikte sorumluyuz. Başarısızlıkla karşılaşıldığında kendini olayın dışında tutan, sorumluluk almaktan kaçınan bir yaklaşım beni mutsuz eder.
EKİBİME GÜVENİYORUM
Bu konuda en zor ama bana göre en etkili yöntemi uyguluyorum: Arkadaşlarıma güveniyorum. Birine güvenmenin, bir sorumluluğu emanet etmenin, bir kişiyi kazanmanın en doğru yolu olduğuna inanıyorum. Ekip arkadaşıma ‘Bu görev senindir’ dediğimde onun işi sahiplenmesini görmekten büyük mutluluk duyarım.”

MURAT AKGİRAY / BİMEKS YÖNETİM KURULU BAŞKANI
"DÜRÜST OLMAMAYI ZEHİR GİBİ GÖRÜYORUM"
TOLERANSIM OLMAZ

 Asla toleransımın olmadığı davranış, dürüst olmamaktır. Zira dürüstlük bir ahlaki gerekliliktir ve dürüst olmayan kişi benim için asgari çalışma şartını taşımıyor demektir. Eksik bilgi verme ve hata saklama gibi davranışları da dürüst olmayan davranışlar olarak telakki ederim. Adil ve dürüst olmayan bir yapının üzerine kurulan hiçbir işin uzun vadede başarılı olamayacağına inanırım.
YALANA GÖZ YUMMAM
 Dürüst olmamayı öldürücü bir zehir olarak görürüm. Yalan söyleyene, hile yapana, hata saklayana gösterilecek toleransın, bütün yapıya kalıcı zarar vereceğine inanırım. Öncelikle ben bütün çalışanlarıma karşı adil ve dürüst davranıyorum. Şirket değerlerimizde şeffaflık ve yatay iletişim vardır. Dolayısıyla birçok çalışanımızla doğrudan temas ederim. Onlar da bu konulardaki hassasiyetimi bilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz