Uyum sağlama yeteneği: Yeni rekabet üstünlüğü

Bugün riskler ve istikrarsızlıklarla dolu bir çağda yaşıyoruz.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Uyum sağlama yeteneği: Yeni rekabet üstünlüğü

Belirsizlikleri tanımlayın ve çözümler bulun.
Yöneticilerinizin geleneksel tek şirketlik tahminleri bir kenara bırakmalarını ve onun yerine şirketinizi ciddi ölçüde etkileyebilecek riskleri ve belirsizlikleri incelemelerini sağlayın. Alışıldık uzun vadeli stratejinin böylesine basit bir genişleme alıştırmasıyla insanlarınızı henüz bilmedikleri şeyleri fark etmeye ve onlara çözümler bulmaya zorlamış olursunuz. Organizasyonunuzun "yanlış bilinenler" (sorgulanabilir ama sağlam varsayımlar) ve "yeterince faydalanılmayan bilinenler" (fark edebildiğiniz ve belki de harekete geçtiğiniz ama yeterince önem ve değer vermediğiniz mega trendler) ile "bilinmeyen bilinmeyenler" (sadece yumurtalarınızı ayrı sepetlere koyarak hazırlık yapabileceğiniz özgün belirsizlikler) arasındaki farkı kavraması şarttır.

Her risk için bir girişiminiz olsun.
Şirketlerin çoğunda bir stratejik girişimler portföyü vardır. Onun sizin organizasyonunuzun uyum sağlama yeteneğini geliştiren bir motor işlevi görmesi gerekir. Öncelikle her bir önemli belirsizlik kaynağına, bir girişim ile çözüm bulunmalıdır. Belirsizliğin doğasına göre bu girişimin hedefi, ihmal edilmiş bir iş trendine tepki vermek, ona tepkime sürecinde seçenekler yaratmak ya da sadece onun hakkında daha fazla bilgi toplamak olabilir. Şirketinizin bu girişimleri yönetirken tıpkı ürün portföyünde veya faaliyet planında olduğu gibi ölçümlerde, zaman çerçevelerinde ve sorumluluklarda son derece disiplinli olması gerekir.

Birden fazla alternatifi inceleyin.
İstikrarlı bir ortamda zaten mevcut olanı iyileştirmek ya da tek bir değişiklik getiren önerileri incelemek yeterlidir. Her bir değişiklik önerisinin yanında birkaç alternatifin de sunulmasını zorunlu hale getirmek yolunda atılacak basit bir adımla sadece çok daha değişik ve güçlü hamleler yapılmakla kalınmaz ama aynı zamanda kavramsal çeşitlilik ile organizasyonel esnekliğin meşrulaştırılması ve beslenmesi de sağlanmış olunur.

Çalışma hızını artırın.
Uyum sağlamanın hızı, karar verme sürecinin döngüsel süresinin bir fonksiyonudur. Hızlı değişen bir ortamda şirketlerin yıllık planlama süreçlerini daha hafifleştirerek ve daha sıklaştırarak hatta bazen aralıklı olanlarını süreklileştirerek değişimi ivme-lendirmesi gerekir.

UYUM SAĞLAYICI YAKLAŞIM,
Her derde deva olan evrensel bir ilaç değildir. Eğer içinde bulunduğunuz endüstri istikrarlı ve bir hayli öngörülebilir ise o zaman geleneksel avantaj kaynaklarına yapışmakla daha kârlı çıkabilirsiniz. Ancak şayet rekabet gerçekliğiniz bugün çok sayıda endüstride olduğu gibi belirsizliklerle dolu ve hızla değişiyorsa o zaman rakiplerinizden bir adım önde olmak için dinamik ve sürdürülebilir bir çözüm bulmanız gerekir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz