Yurtdışındaki En Güçlü 30 Türk

Dünya devi şirketlerin yurtdışı operasyonlarında çok önemli pozisyonlar üstlenen Türk yöneticilerin sayısı son dönemde hızla artıyor. Bu konu son olarak Muhtar Kent’in Coca-Cola’nın Kuzey Amerika d...

1.06.2006 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Dünya devi şirketlerin yurtdışı operasyonlarında çok önemli pozisyonlar üstlenen Türk yöneticilerin sayısı son dönemde hızla artıyor. Bu konu son olarak Muhtar Kent’in Coca-Cola’nın Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlarının başına getirilmesiyle gündeme geldi. Bu gelişmelerden yola çıkarak yurtdışındaki en güçlü 30 Türk yöneticiyi araştırdık. Ortaya Süreyya Ciliv’den Ahmet Bozer’e, Murat Günak’tan Özer Baysal’a 30 etkili yöneticiden oluşan bir liste çıktı.

Çok değil bundan 3-5 yıl öncesine dek, bir Türk yöneticinin yurtdışına atanması iş dünyasında büyük yankı uyandırırdı. Pozisyona, şirkete çok da bakılmadan, Türkiye’den yurtdışına transfer olan yöneticiler ilgi ile izlenirdi. Oysa şimdi durum çok farklı. Yurtdışına birbiri ardına atanan çok sayıda Türk yönetici var. Üstelik onlardan bazıları uluslararası dünya devlerinde en tepe noktalarda, kilit pozisyonlardalar.

Örneğin, geçtiğimiz yıl nisan ayında Coca-Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı’na atanan Muhtar Kent, aradan 1 yıl bile geçmeden şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm uluslararası operasyonlarının başına getirildi. Muhtar Kent’in birkaç yıl içinde tüm Coca-Cola’nın başına geçebileceği bile konuşuluyor. Süreyya Ciliv ise Microsoft’un dünyaya yayılmış 30 bin kişilik satış, pazarlama ve servis ekibini daha verimli hale getirmekten sorumlu.

Cisco Gelişen Pazarlar Bölgesi Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu ise Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerindeki Cisco operasyonlarını yönetiyor. Terzioğlu’nun sorumluluk alanında toplam 17 ülke var. Muhtar Kent, Süreyya Ciliv ve Kaan Terzioğlu gibi onlarca Türk yönetici büyük şirketlerin yurtdışındaki organizasyonlarında çok önemli görevler üstlenmiş durumda.

Bu gerçekten yola çıkarak “Yurtdışındaki en güçlü 30 Türk yönetici”yi saptamak için bir araştırma yaptık. Çalışmamız sonucu yurtdışında önemli şirketlerde olan yüzlerce profesyonel arasından en güçlü 30 ismi danışmanlar ve iş dünyasının etkili isimleriyle görüşerek belirledik. Sıralamayı oluştururken, görev aldıkları şirketin büyüklüğü ve bulundukları pozisyonun önemini göz önünde bulundurduk.

Coca-Cola’nın başkanı olabilir
Yurtdışındaki başarılı Türk yöneticiler sıralamasında Muhtar Kent, en ön sırada yer alıyor. 

Geçtiğimiz yıl nisan ayında Coca-Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı’na atanan Kent, aradan 1 yıl bile geçmeden şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm uluslararası operasyonlarının başına getirildi. Böylece dünyanın dev şirketlerinde en yüksek seviyeye ulaşan Türk unvanını da güçlendirdi.

Onun yönetimi altında bulunan Avrasya ve Ortadoğu bölümlerinin 2005 yılında aldıkları başarılı sonuçlar, şirketin genel sonuçlarına önemli katkı sağladı. Bu performans Kent’in kısa bir sürede Coca-Cola gibi büyük bir organizasyonda bir kademe daha yükselmesinde etkili oldu.

Muhtar Kent, Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell’e bağlı olarak Afrika, Doğu, Güney Asya ve Pasifik, Avrupa Birliği ve Latin Amerika gruplarını yönetiyor. Kent’in başkanlığını yürüttüğü Coca-Cola International, Coca-Cola’nın toplam cirosunun ve operasyonlarının yüzde 75’ini bünyesinde barındırıyor. Coca-Cola International’ın 2005 yılı cirosu 25 milyar doların üzerindeydi.

Danışmanlar, Kent’in 1970’li yıllarda Orta ve Doğu Avrupa’da birlikte çalıştığı Isdell tarafından Coca-Cola International’ın başına getirilmesinin ardından kısa bir süre sonra da tüm Coca-Cola Grubu’nun başına geleceği görüşünde. Bu görüşü daha önce emekli olan Isdell’in Coca-Cola’yı yeniden yapılandırmak için tekrar göreve gelmiş olması da destekliyor.  Muhtar Kent’in birkaç yıl içinde tüm Coca-Cola’nın başına geçebileceği de konuşuluyor.

Microsoft’un stratejisini belirliyor
Listeye ikinci sıradan giren Süreyya Ciliv ise Microsoft’un tüm dünyaya yayılmış 30 bin kişilik satış, pazarlama ve servis ekibini daha verimli hale getirmekten sorumlu. Michigan Üniversitesi’nden bilgisayar ve endüstri mühendisliği dallarında çift diplomayla mezun olan Ciliv’in, aynı zamanda Harvard Business School İşletme Bölümü’nden MBA derecesi var. 1997 yılında atandığı Microsoft Türkiye’nin genel müdürlüğünün ardından 2000’de Microsoft Global ISV Grubu’nun genel müdürlüğüne getirildi. 2002’de ise Microsoft Kurumsal Verimlilik Çözümleri Grubu Genel Müdürü oldu. Ciliv, 2004 yılından bu yana da Microsoft Satış, Pazarlama ve Servis Grubu Strateji ve Sistemler Genel Müdürü olarak ciddi bir sorumluluk üstleniyor.

Ciliv’in bu hızlı yükselişinde, Microsoft Türkiye’yi 3 yılda 4 kat büyütme başarısını göstermesi, onun yönetimindeki Türkiye ofisinin İsrail ve Körfez ülkelerinin çok gerisinden gelip bölgenin 1’incisi olması etkili oldu. Microsoft’un en büyük iki grubundan biri olan ve geçen yıl satışları 10 milyar doları aşan Microsoft Office System Grubu’nda da başarılı çalışmalar yürüttü. Satış, pazarlama ve teknik danışmanlık ekiplerinden sorumlu olarak 12 aydan kısa bir sürede, 40 ülkede, 500 kişilik yeni bir ekip kurdu. Şirketin müşterilere sadece ürün değil, etkili çözümler de üretebilmek hedefini gerçekleştirdi.

14 ülkeden sorumlu başkan
Ahmet Bozer de, Coca–Cola Avrasya ve Ortadoğu Bölümü Başkanı olarak yurtdışındaki güçlü Türk yöneticiler listesinde 3’üncü sırada yer alıyor. Sorumluluk alanında Türkiye, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan’ın da dahil olduğu 14 ülke bulunan Bozer’in 3’üncü sıraya yerleşmesinde Coca-Cola’nın dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi olması etkili oldu.

Bozer, Coca-Cola ‘da 1992 yıllında çalışmaya başladı. İlk olarak Türkiye Bölgesi’nin finans müdürü oldu. 1994 yılında şişeleme operasyonları finansman direktörlüğü görevini, 1997 yılında şişeleme grubu şirketlerinin genel müdür vekilliğini üstlendi. Ardından da Türkiye Coca-Cola Şişeleyicileri Grubu’nun genel müdürlüğü görevine getirildi.

Cisco Merkezi ve Doğu Avrupa’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaan Terzioğlu’nun sorumluluk alanı ise Merkezi ve Doğu Avrupa, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Türkiye, Litvanya’nın da aralarında bulunduğu toplam 17 ülkeyi kapsıyor. Avrupa Birliği’ne yeni girmiş ya da adaylık sürecinde olmaları ortak özelliğinde birleşen bu ülkelerde, etkin bir sorumluluk üstleniyor.

Genç Avrupa olarak da nitelendirilen bu bölgede Kaan Terzioğlu’nun ilk hedefi, internet teknolojilerinin ülkelerin tüm katmanlarında benimsenmesi. Ayrıca kamu ve özel sektörde bu alanda doğru atılımların yapılması çerçevesinde, Cisco’nun bu ülkelerdeki güç ve etkinliğini artırmak içinde çalışıyor.

İlacın en güçlü üç yöneticisi
İlaç sektöründeki dev şirketlerden biri olan Roche’un, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü olarak görev yapan Tuygan Göker de listede üst sıralarda. Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan Göker, 27 yıldır şirketin merkezinin bulunduğu İsviçre’de farklı sorumluluklar üstlendi. 1996–1998 yılları arasında Roche Endonezya Genel Müdürlüğü görevini üstlenmişti. Buradaki başarılarının ardından 80’li yılların sonlarına doğru Roche’un genel merkezine atandı. Antiinfektif, onkoloji ve viroloji birimlerinin dünya çapında yöneticiliğini yürüttü. Ardından da şirketteki sorumluluk alanı genişletildi. Ardından Roche Türkiye’nin yönetim kurulu başkanlığına getirilen Tuygan Göker, 20 ülkenin dahil olduğu Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörlüğü’ne atandı.

İlaç sektöründe yurtdışındaki en güçlü yöneticilerden bir diğeri Pfizer Asya Afrika ve Ortadoğu Bölgesi Global Üretim Grubu Başkan Yardımcısı Bülent Atlığ… O da ilaç sektöründe çok kritik olan üretim sürecinde en etkili isimleri arasında yer alıyor. 

Listeye 7’nci sıradan giren isim ise Pfizer Kuzey Avrupa Bölgesi Başkanı Özer Baysal. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan Baysal, 29 yıllık Pfizer kariyerinde önemli sorumluluklar üstlendi. Belçika ofisinin genel müdürlüğünü ve 2004–2006 yılları arasında da Türkiye, İran, Güney Afrika’nın da bulunduğu tüm Ortadoğu ve Afrika kıtası ülkelerini içeren Pfizer Ortadoğu - Afrika Bölgesi’nin Başkanlığını yürüttü. Baysal, 15 Şubat 2006 tarihinden bu yana Pfizer Kuzey Avrupa Bölgesi Başkanı olarak ilaç sektöründe yurtdışındaki en güçlü isimlerden biri.

Koç’un yurtdışındaki en güçlü ismi 
Ram Dış Ticaret Genel Müdürü Halil Gülçur, yurtdışındaki en güçlü Türk yöneticiler sıralamasında 8’inci sırada bulunuyor. Koç Grubu’nun BDT’deki yatırımlarına öncülük yapan, uluslararası ticaret modelleri ve ticaret finansmanı konularında uzmanlaşan Ram Dış Ticaret’in son yıllardaki atağında onun payı büyük. Ram’ın ana faaliyetleri özellikle ihracat, Boeing temsilciliği, demir çelik konusunda merkezi satın alma işlemlerini yürütmek ve Azerbaycan, Cezayir, Irak, Kazakistan ve Özbekistan'da tüm Koç Grubu şirketlerine hizmet vermek. Ram’ın, bölgesel bilgi ve uzmanlık geliştirerek, gelişmekte olan pazarlardaki yerini kuvvetlendirmesinde Gülçur etkili oldu.

Candan Karabağlı ve Meltem Metin ise uluslararası dev şirketlerde tepe yöneticiler arasında girmeyi başarmış iki isim. Unilever Hollanda İş Grubu Başkan Yardımcısı Candan Karabağlı, hızlı tüketim sektöründe dünya devi olan Unilever’de uzun yıllardan beri çalışıyor. Karabağlı, şirketin odaklanacağı alanları belirlemede önemli bir sorumluluk üstleniyor.

Meltem Metin ise 2000 yılında finans müdürü olarak çalışmaya başladığı Coca Cola Almaty Bottlers organizasyonunda 2002 yılında genel müdürlük görevine getirildi. Coca Cola Almaty Bottlers’ın genel müdürlüğünün yanı sıra 2005 yılında da Coca Cola Bishkek Bottlers’a da genel müdür olarak atandı.

Akaryakıttaki iki güçlü isim
Melih Türker, Avrupa’da akaryakıt sektöründeki önemli isimlerden biri. Daha önce Shell Türkiye’nin genel müdürü olan Türker, buradaki başarılı çalışmalarının sonucunda 2003 yılında Shell Ticari Yağlar Avrupa Genel Müdürlüğü’ne atandı. Bu bölgede çok sayıda ülkedeki operasyonları yöneten Türker, yurtdışındaki en güçlü Türkler listesinde de 10’uncu sırada yer alıyor.

Bu sektörde öne yurtdışında öne çıkan bir başka isim de BP Ortadoğu ve İran Bölgesi Sorumlusu olarak çok ciddi bir görev üstlenen Ömer Dormen. Uzun yıllardan beri akaryakıt sektöründe olan Dormen, Türkiye'nin yaşadığı en ağır kriz sırasında, firmanın pazar payını büyütme başarısı gösterdi ve BP Türkiye Madeni Yağlar Genel Müdürü iken, dünyanın en kritik bölgelerinden birinin satış sorumluluğuna getirilerek ödüllendirildi. Dormen, şu an toplam 25 ülkedeki satış teşkilatının yönetim sorumluluğunu taşıyor.

İçecekte Türkiye’yi temsil edenler
Anadolu Efes’in yurtdışında geniş bir operasyonu var. Özellikle Rusya ve Eski Doğu Bloku ülkelerinde ciddi bir pazar payına sahip olan şirket, bu ülkelerdeki yatırımlarını da Türk yöneticileri tarafından yönlendiriyor. Efes Rusya Bira Operasyonları Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, bu ülkeyi çok iyi tanıyan bir yönetici. 2001-2005 yılları arasında Moskova Efes Bira Fabrikası’nın pazarlama müdürlüğü görevini üstlenmişti. Ardından da 2005’in haziran ayında genel müdürlüğe terfi etti. Dinç Alkın ise Efes’in Sırbistan’daki bira operasyonlarının başında ve Sırbistan’da Efes’in pazardaki konumunu güçlendirmesinde önemli bir rolü var.

Azerbaycan Coca Cola Bottlers Genel Müdürü Hamit Bozkurt ise yurtdışındaki en güçlü Türk yöneticiler araştırmasında 23’üncü sırada bulunuyor. Finans kökenli olan Bozkurt, Azerbaycan’dan önce de Romanya’da ülke finans müdürü olarak görev yapıyordu. Buradaki başarılarının ardından Azerbeycan’a genel müdür olarak atandı. 

Cisco’da dikkat çeken Türk liderler
Türk yöneticilerin önemli pozisyonlarda olduğu uluslararası şirketlerden biri olan Cisco’da  son dönemde üst düzey pozisyonlarda görev alan Türk yöneticilerin sayısı arttı.  Özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu Merkezi ve Doğu Avrupa Bölgesi’nde görev yapan Türk yöneticiler dikkat çekiyor. Merkezi ve Doğu Avrupa İleri Teknolojiler Direktörü Mete Kabatepe, bu ülkelerde Cisco’nun büyüme potansiyeli gördüğü ileri teknolojiler alanını yönetiyor. İleri teknolojiler şirketin vizyonunda çok önemli bir yere sahip.

Ahmet Hasanbeşeoğlu ise Cisco’nun devletlere ve özel şirketlere e-dönüşüm süreçlerinde danışmanlık desteği veren, Cisco İnternet İş Çözümleri Grubu’nda (IBSG) Merkezi ve Doğu Avrupa Lideri olarak görev yapıyor. Görev alanına giren ülkelerde internetin iş ve kamu alanında etkin kullanımı ile ilgili pek çok projeyi büyük şirketler ve devletler seviyesinde sürdürüyor.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA FARKLI SEKTÖRLERE YÖN VERİYORLAR

UKRAYNA LIFE’IN BAŞINDA
Turkcell pek çok ülkede faaliyeti olan, yurtdışında da  başarılı bir şirket. Şirketin yurtdışı operasyonlarında da öne çıkan Türk yöneticilere rastlamak mümkün. Ahmet Tanju’da isimlerden biri. Ukrayna Life’ın Genel Müdürü olan Tanyu, Turkcell’in bu ülkedeki başarısının arkasındaki isim.

ORTA DOĞU’DAN SORUMLU Kürşat Koçdağ, Philip Morris Orta Doğu Bölge Direktörü.  2003 yılında bu sorumluluğu üstlenen Koçdağ, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, BAE, Katar, Umman, Ürdün, Yemen, Irak, Suriye, Filistin ve Lübnan’da Philip Morris International’ın faaliyetlerini yürütüyor.

BÜYÜK PAZARLARA YÖN VERİYOR Philip Morris Ukrayna, Kafkasya ve Moldova Genel Müdürü Raman Berent, 2002’de Litvanya, Estonya ve Letonya'dan sorumlu genel müdür olarak atandı. Bu görevi sırasında en önemli sorumluluklarından biri, Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde olan bu 3 ülkenin yerel Philip Morris organizasyonlarını AB’ye hazırlamaktı. Ardından da 2004 yılında terfi ederek Philip Morris International’ın en büyük pazarlarından biri olan PM Ukrayna’nın genel müdürü oldu. Ayrıca Moldova, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan’daki PM organizasyonlarını da yönetiyor.

AVRUPA’DA SATIŞTAN SORUMLU 2005’ten beri DHL  Avrupa Bölgesi Satış Performans Müdürü olan Füsun Canan, taşımacılık ve lojistik sektöründe dünyanın en büyük birleşmesi kabul edilen 3D (DHL-Danzas-Deutsche Post Euro Express) birleşmesinin ardından entegrasyon çalışmalarının başarılı bir biçimde tamamlanması için kurulan ekipte yer aldı. Canan, Benelüks ülkeleri, Fransa ve İtalya bölgelerinden sorumlu.

PAZARLAMANIN BAŞINDA DHL Express Pazarlama Müdürü Faruk Akosman, 2003 yılından bu yana şirketin gelişmekte olan pazarlar bölgesinin marka yönetiminden sorumlu ve DHL’in merkezi Brüksel’de görev yapıyor. Gruptaki ülkelerin özgün pazar koşullarına göre iletişim stratejileri geliştirmek, bir ülkede geliştirilen başarılı pazarlama stratejilerini benzer ülkelerde uygulamanın koşullarını araştırmaktan sorumlu… Akosman,  Zimbabwe’den Mısır’a kadar tüm ülkeleri DHL Brüksel’de temsil ediyor.

SÜREYYA CİLİV/ MICROSOFT STRATEJİ VE SİSTEMLER GENEL MÜDÜRÜ

 “TÜRK YÖNETİCİ İHRACINDA POTANSİYELİMİZİN ALTINDAYIZ”

SONUÇ ÇIKARICI OLMAK Başarı, kolay kazanılmıyor. İnsan, ektiğini biçiyor. Başarılı olmak için gereken temel özellikleri çok çalışmak, sonuç çıkarıcı olmak, ilişki geliştirmek, stratejik düşünmek, güçlü iletişim becerilerine ve bir vizyona sahip olmak, insanları yönetebilmek, kendiniz ve yakın çevrenizdekiler için net hedefler koymak olarak özetleyebilirim.

YILMAYANLAR İÇİN FIRSAT VAR Tabii, yurtdışında bir yabancı olarak, yukarıda bahsettiklerimi yerine getirmek çok daha zor. Bu yüzden de her ülkede, şirketlerin en üst yöneticilerinin çoğu, o ülkede doğup büyümüş kişiler. Fakat yılmadan çalışanlar, başarısızlığı kabul etmeyenler, gelecekten her zaman için ümitli olanlar ve kendine güvenenler için de fırsatlar ortaya çıkıyor.

TÜRKLERİN SAYISI ARTIYOR Yabancı şirketlerde başarılı olan Türk arkadaşlarla gurur duyuyorum. Sayılarının artması da çok güzel, umut verici bir gelişme. Gerek Türkiye'deki yabancı şirketlerin, gerekse yabancı ülkelerde eğitim ve tecrübe görmüş kişilerin sayısı arttıkça, bu başarıların ciddi olarak artabileceğine inanıyorum.

POTANSİYELİMİZ DAHA YÜKSEK Şunu da belirtmek isterim ki, genelde bu sayıların potansiyelimizin altında olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin birçok açıdan cennet olduğu kesin. Türkiye'de pek çok başarılı işadamı ve yönetici olduğuna da katılıyorum. Ancak Türkiye için dış ülkelere birçok yönetici ihraç eden bir “yönetici cenneti” demekte açıkçası biraz zorlanıyorum.

TÜRK OLMAK DEZAVANTAJ Bir ortamda başarılı olmak için, o ortamın insanı olmak büyük bir avantaj. Değilseniz, işiniz çok zor. Kendi tecrübelerime göre Türk olmak, yabancı ülkelerdeki iş hayatında hiçbir avantaj sağlamıyor ve genellikle bir dezavantaj teşkil ediyor. Bu dezavantajı, kişinin kendi becerisi ve uğraşısı ile yenmesi gerekiyor.

BAĞLANTILAR ÖNEMLİ BİR UNSUR Burada en önemli unsurlar, “iletişim” ve o ülkenin iş dünyasındaki önemli kişilerle olan bağlantı kurabilmek. Yabancı lisanı çok iyi kullanamazsanız, lider ya da yönetici olma şansınız yok gibi. Bunun yanında, işadamlarıyla bağlantı kurmanızın, onlarla ortak eylemlere katılmanızın faydası olabiliyor. Bunlar golf gibi sporlar, bazı bölgelerde kilise ve sosyal, kültürel aktiviteler olabilir. Tabii bunlar, Türklere ters veya zor gelen aktiviteler.

ZORLUKLARIN GETİRDİĞİ TECRÜBE Elbette hırs, zeka, çalışma ve teknik bilgi olunca, bu dezavantajlar aşılabiliyor. Başarılı Türklerin geçmişine bakınca, şu özellikleri görüyorum: hırs, çalışkanlık, esneklik, Türkiye'nin zor şartlarının getirdiği tecrübeler, hızlı hareket etme, hızlı karar verme, riskten korkmama, zorluklara dayanabilmek, yılmamak, iyimserlik.

İLAÇTA YURTDIŞINDAKİ GÜÇLÜ YÖNETİCİLER

ÇİN FAKTÖRÜ ETKİLİ OLDU Çin dünyada en çok konuşulan ülkelerin başında geliyor. Bu pazardaki her türlü değişim anında dünyayı etkiliyor. Uluslararası şirketlerde yıldızı bu kadar yüksek bir ülkeye üst düzey yönetici atarken çok titiz davranıyorlar. Çoğunlukla alanında en başarılı yöneticilerini Çin’e atıyorlar. Bu isimlerden biri de Ahmet Esen. Pfizer Çin Genel Müdürü olan Esen’in listeye diğer genel müdürlerden daha ön sıralarda girmesinde de Çin faktörü etkili oldu.  Uzun yıllar Pfizer’in Türkiye Genel Müdürü olan Esen, 1 Nisan 2006’da Çin’e genel müdür olarak atandı.

ULUSLARARASI PAZARLAR DİREKTÖRÜ Şahin Arslan Abdi İbrahim İlaç Uluslararası Pazarlar Direktörü olarak yurtdışındaki en güçlü isimler arasında yer alıyor. Şirketin yurtdışı operasyonlarını yönetiyor. Potansiyel pazarların tespitinden, gerekli şirketlerin kurulması sürecine kadar bütün konularda aktif rol alıyor. Abdi İbrahim İlaç’ın yurtdışındaki bütün faaliyetleriyle ilgili strateji belirliyor.

GÜNEY KORE’DE BİR TÜRK YÖNETİCİ Pfizer Güney Kore Genel Müdürü Ahmet Göksun, uluslararası ilaç devi olan şirkette tepe yöneticiler arasında. İlaç sektöründe yurtdışında söz sahibi olan bir yönetici olarak dikkat çekiyor.

İŞ GELİŞTİRMENİN BAŞINDA Hakan Atay ise Pfizer şirketinin en tepe yöneticilerden biri. Şirketin New York ofisinde görev alan Atay, Güney Avrupa-Avrupa Kanada Bölgesi İş Geliştirme Direktörü olarak çalışıyor. Pazardaki değişikliklere göre şirketin gelecek stratejilerine yön veriyor ve yeni alanlara girmesinde etkili bir rol üstleniyor.

Fadime Çoban
fcoban@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz