AR-GE işimizin can damarı

BSH Ev Aletleri CEO'su Norbert Klein, Türkiye'deki tesislerinde çalışan her iki AR-GE personelinden birinin her yıl patente konu olan yeni bir buluşa imza attığını belirtti.

21.05.2014 23:27:250
Paylaş Tweet Paylaş
AR-GE işimizin can damarı

Bunun yanında sadece inovasyon aşamasında kalmıyor, ürünlerimizin kullanım aşamasında sergilediği çevresel performansa da özellikle önem veriyoruz. Çünkü bir ev aletinin kullanım sırasında tükettiği enerji, su ve temizlik malzemelerinin, ürünün kullanım ömrü boyunca çevre üzerinde bıraktığı etkinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturduğunu biliyoruz.

Bu nedenle BSH mühendisleri, her gün ürünlerin kullanım kolaylığını ve performansını artırmak ve aynı zamanda da elektrik ve su tüketimlerini daha da azaltmak için yeni teknik fikirler ve inovasyonlar üzerinde çalışıyor.

BSH Türkiye ve dünyada AR-GE departmanlarında toplam kaç kişi çalışıyor? Bu kadrolar nasıl bir değer yaratıyor?
BSH Türkiye, yıllar içinde gerçekleştirilen ciddi yatırımlar sonucunda BSH Grubu içinde Almanya ve Çin’den sonra 3’üncü büyük AR-GE merkezi konumuna yükseldi. BSH Ev Aletleri, AR-GE faaliyetlerini artırmayı planladığı tesislerinde yerel bir patent departmanı kurdu.

Bu ülkelerde ürettiği teknolojileri tüm dünyada koruma altına alıyor. Bu tesislerden biri de Türkiye’de yer alıyor. BSH Ev Aletleri, 2008 yılında yapılan yasal düzenleme çerçevesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından “AR-GE Merkezi” sertifikası alan Türkiye’deki ilk şirket. AR-GE merkezi başvurusu yaptığımız tarihte toplam 87 olan AR-GE çalışan sayımız, bugün 200’e yaklaştı.

Türkiye’nin büyük endüstriyel kuruluşları arasında yıllık AR-GE personeline düşen patent sayısında ilk sırada yer alıyoruz. Halen AR-GE merkezimizde soğutucu, ankastre soğutucu, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırınların geliştirilmesi için 20’nin üzerinde proje üzerinde çalışıyoruz.

BSH Ev Aietleri’nin Türkiye'deki tesislerinde çalışan her iki AR-GE personelinden biri, her yıl patente konu olan yeni bir buluşa imza atıyor. Bu konuda çalışanlarımızı desteklemek, motive etmek üzere geliştirdiğimiz bir inovasyon ödüllendirme sistemimiz de var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz