Büyük patlama

Son 5 yılda şirketlerin AR-GE nüfusu nasıl arttı?

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük patlama

“5 yıllık süreç içinde küresel pazarlar için geliştirmeye başladığımız araç projelerimiz, bu büyümenin en önemli nedeni. Personel sayımızın ve yetkinliğimizin artması, küresel rekabet gücümüzün sürdürülebilmesi açısından büyük öneme sahip” diyor. BSH Türkiye de global piyasalardaki AR-GE faaliyetlerinin bir parçası olarak bu alana önemli yatırımlar yapıyor. En önemlisi Türkiye’de yapılan bu çalışmalar tüm dünyada yakından takip ediliyor. Örneğin, 2009’da Çerkezköy, BSH Grubu içinde buzdolabı geliştirme çalışmalarından sorumlu 3 yetkinlik merkezinden biri olarak seçildi. 2011 yılında ise BSH Türkiye’de inovasyon ve teknoloji yönetimi departmanı kuruldu. BSH CEO’su Norbert Klein, ARGE alanındaki bu tür yoğun çalışmaların Türkiye’yi BSH Grubu’nun küresel AR-GE ağı içinde en önemli oyunculardan biri yaptığını söylüyor. “Bu alanda Almanya’dan ve Çin’den sonraki en önemli üçüncü ülke olduk” diye konuşuyor. Vodafone da 254 kişinin yer aldığı Oksijen adını taşıyan AR-GE merkezide 2008’den itibaren sadece Vodafone Türkiye için değil, tüm Vodafone Grubu için çözüm sağlamaya çalışıyor. Oksijen AR-GE Genel Müdürü Arda Özgün, kadro artışlarında bu durumun önemli bir etkisinin olduğunu belirtiyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

BÜTÇELER GENİŞLİYOR

AR-GE kadrolarının gelişmesi doğal olarak bu alana ayrılan bütçenin de artmasına neden oluyor. Şirketlerin son dönemdeki AR-GE bütçelerinde de gözle görülür bir artış söz konusu... Örneğin Abdi İbrahim, son 5 yılda AR-GE’ye ayırdığı bütçeyi yüzde 500 oranında artırdı. Her yıl cirosunun yüzde 5’ini AR-GE çalışmalarına ayıran şirketin AR-GE bütçesi 36 milyon TL oldu. Ford Otosan ise Türkiye’de otomotiv sektöründe AR-GE harcama oranı en yüksek olan şirket. 2011 yılı AR-GE harcamalarının 2006 yılı harcamalarına göre yaklaşık 5 katına ulaştığını söyleyen Ford Otosan Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ernur Mutlu bunun nedenini, “Küresel ölçekte başlattığımız yeni projelerimizin yoğun ARGE faaliyetleri bu artışı getirdi” sözleriyle açıklıyor. Sanofi Grubu’nun AR-GE yatırımları da her yıl artış gösteriyor. 2010 yılında Türkiye’de 15 milyon dolarlık AR-GE yatırımı yapan şirket, geçtiğimiz yıl bu rakamı 24 milyon TL’ye çıkardı. Teknoloji şirketlerinde ise AR-GE’ye ayrılan bütçeler rekor artış göstermiş durumda. Toplam bütçenin yüzde 47’sini AR-GE’ye ayıran AirTies, 2006-2011 yılları arasında AR-GE bütçesinde yüzde 900 oranında büyüme kaydetti. KoçSistem, son 2 yılda AR-GE bütçesini yüzde 172 artırdı. Yıllık olarak ortalama 40-45 milyon TL AR-GE’ye ayıran Netaş ise son 5 yılda AR-GE’ye ayırdığı bütçeyi yüzde 70 oranında yükseltti.

YÖNETİMİN BAKIŞI DEĞİŞTİ
Üst düzey yönetim de artık AR-GE’nin gerekliliğinin farkında. Bu nedenle AR-GE departmanını süreçlerin merkezine oturtuyorlar. Bu durum da AR-GE nüfusunun artışını destekliyor. Vestel Şirketler Grubu icra kurulunda AR-GE bölümü bir üyeyle temsil ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz