Büyük patlama

Son 5 yılda şirketlerin AR-GE nüfusu nasıl arttı?

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük patlama
Son 5 yılda Türkiye AR-GE’de önemli bir atılım yaşadı. Her sektörden çok sayıda şirket, AR-GE departmanlarındaki çalışan sayısını katlarken bütçelerinde AR-GE’nin payını oldukça yükseltti. AR-GE kadrolarındaki bu hızlı artışta Sanayi Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından bu alana verilen teşviklerin rolü büyük. Uzmanlara göre şirketlerin yenilikçiliğe her zamankinden daha fazla inanıyor olması da önemli bir etken... Birçok şirketin son 5 yılda büyük yatırımlarla AR-GE merkezleri kurması da bu durumun en önemli göstergesi. Son yıllarda dev şirketlerin AR-GE nüfusunda ciddi artış söz konusu... TÜİK verileri de bu durumu destekliyor. Ticari şirketlerin AR-GE personel sayısı, 2006 yılında 22 bin 413 kişiyken bu rakam yüzde 105 artışla 2010 yılında 45 bin 922 kişiye ulaşmış durumda. Sektörünün lider oyuncularının AR-GE kadrolarındaki önemli artış da dikkat çekici. Son 5 yılda Turkcell’in AR-GE kadrosu yüzde 854 artışla 440, Ford Otosan’ın yüzde 234 artışla 1.024, Vodafone’un yüzde 74 artışla 254, Netaş’ın yüzde 105 artışla 750 kişiye ulaştı. AR-GE kadrolarındaki bu hızlı artışta Sanayi Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından AR-GE’ye verilen teşvikler önemli rol oynuyor. Uzmanlara göre şirketlerin yenilikçiliğe her zamankinden daha fazla inanıyor olması da önemli bir etken. Birçok şirketin son 5 yılda büyük yatırımlarla AR-GE merkezleri kurması da AR-GE nüfusunun katlandığının en net göstergesi.
Örneğin Turkcell, bundan 5 yıl önce 44 mühendisle AR-GE ve inovasyon merkezi Turkcell Teknoloji’yi kurdu. Şu anda Turkcell Teknoloji çatısı altında tam 440 mühendis görev yapıyor. Bu artışın tüm dünyada teknoloji alanında yaşanan gelişmelere paralel olduğunu söyleyen Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Mobil teknolojilerin insan hayatındaki önemi arttıkça AR-GE çalışmaları da hız kazanıyor. Türkiye’nin artık teknolojiyi ithal eden değil üreten ülke haline gelmesi için çok çalışıyoruz” diye konuşuyor. Son dönemde AR-GE’deki ataklarıyla dikkat çeken Abdi İbrahim’in CEO’su Candan Karabağlı ise kısa ömürlü başarılar peşinde koşmamanın AR-GE çalışmalarını hızlandırdığını söylüyor. “İşte bu nedenle AR-GE’ye büyük önem veriyoruz” diye konuşuyor ve devam ediyor: “Türkiye’nin ilaç sektöründeki ilk ve en büyük akredite AR-GE merkezi ile çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Biz sürdürülebilir rekabet için inovasyonu, inovasyonun lokomotifi olarak da AR-GE yatırımlarını ve istihdamı çok önemli görüyoruz” diye konuşuyor,
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

GLOBALDEKİ ETKİNLİK ARTIYOR
Uzmanlara göre son dönemde şirketlerin AR-GE kadrolarının katlanmasını Türkiye’de yer alan çok uluslu şirketler de tetikliyor. Örneğin, 2011’de Türkiye otomotiv sektöründe en büyük AR-GE organizasyonuna sahip olan Ford Otosan, Ford’un 3 büyük AR-GE merkezinden biri haline geldi. Ford Otosan’ın 2006’da 307 olan AR-GE personel sayısı 2011’de 1.024’e ulaştı. Ford Otosan Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ernur Mutlu, 2012 sonu itibarıyla AR-GE departmanında 1.300 çalışana ulaşmayı planladıklarını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz