Durgunluğa aldırmayan şirketler.

İş dünyasının uzun yıllardır yanıtını aradığı sorunu cevabını,İnovasyon konusunda uzman olan THOMAS MEYER yanıtlıyor.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Durgunluğa aldırmayan şirketler.
Thomas Meyer, dünyanın en büyük şirketlerine invasyon konusunda danışmanlık yapmış bir isim. Şu an St. Louis Üniversitesi’nin CIO’su olarak kariyerini sürdürüyor. İnovasyon ve entelektüel sermaye konusunda yazdığı kitaplar ve makalelerle tanınıyor. Son kitabı “Innovate! How Great Companies Get Started in Terrible Times” ile ABD tarihinde yer alan 21 resesyonu inceleyen Meyer, bu dönemde kurulan önemli şirketleri mercek altına alarak bir ilke imza atmış durumda. Meyer’e göre tüm bu şirketlerin birkaç ortak özelliği var. Bu özellikleri, “ileri görüşlü ve araştırmacı olmaları, ısrarcı davranmaları, çalışan sadakatine ve sinerjisine sahip olmaları ve problemleri basite indirgemeyi başarmaları” olarak sıralıyor. Meyer, incelediği örnekler arasında kendisini en fazla, GE, Procter&Gamble, Walt Disney, Johnson&Johnson ve Apple’ın etkilediğini söylüyor. Bu örneklerde kurucuların zor dönemlere rağmen vazgeçmeden sürekli yenilik peşinde koşmasının ise şirketlerin başarısında büyük rol oynadığını belirtiyor ve ekliyor:  “Pek çok girişimci ve inovasyon sahibi kişi, aslında kötü zamanları bir engel olarak görmez. Sonuçta kötü zamanlarda dünya inovasyonun sihrini daha fazla görür. Ayrıca girişimcilik de böyle zamanlarda büyük takdir toplar. Çünkü bu zamanlarda insanlar, her türlü fikre daha fazla açıktır.”
Thomas Meyer’le yeni çıkan kitabını, kitapta incelediği şirketleri ve kendi inovasyon kriterlerini konuştuk:

Devlerin çoğu resesyon zamanında kuruldu tablosu için görsele tıklayın

Capital:
 Kitabınızdaki şirketleri belirlerken kriteriniz neydi? 
- Kitapta incelediğim şirketlerin her birinin bir bunalım ya da resesyon zamanında kurulmuş ya da yeni ürün çıkarmış olması ve günümüzde de başarılı olması benim için ilk kriterdi. Başarı ölçütünü ise en azından 2009 yılına kadar değerini ve operasyonlarını sürdüren şirketler olarak belirledim.

Capital:
Peki resesyon zamanında işe başlayan çok fazla sayıda şirket var mı?
-  ABD tarihinde yaşanan tüm bunalım, savaş ve resesyonları inceledim diyebilirim. Bu kriterde ele aldığım 21 adet bunalım var. Bu zamanlarda faaliyetine başlayan şirket sayısı ise oldukça fazla… Procter&Gamble, GE, General Motors, Colgate-Palmolive, IBM, Playboy, Bain&Company, Barnes&Noble en çarpıcı örnekler. 

Capital:
 En eski ele aldığınız resesyonlar hangisiydi? 
-  İlk incelediğim dönem 1797-1800 resesyonu… Bu, ABD’nin yaşadığı ilk resesyon diyebiliriz. Chase Manhattan ve Alex, Brown&Sons şirketleri bu dönemde kuruldu. Resesyon sırasında yeni kurulan ABD’nin finansal hizmetlere olan ihtiyacının bilincinde olan Chase Manhattan kurucuları, bu bunalım sırasında başarılı işler yaptı.
1807-1814 yılında yaşanan bunalım sırasında ise John Wiley&Sons, The Hartford, Rogers Orchards gibi şirketler kuruldu ve hala faaliyetlerini başarıyla sürdürüyorlar.
ABD’nin ilk ciddi finansal krizi olarak görülen 1819-1824 krizinde ise HerperCollins, William Underwood Company ve Fairbanks Morse gibi bugün başarılarıyla adından söz ettiren şirketler kuruldu. 

Capital:
 Bu şirketlerin sırrı neydi? Bu dönemlerde kurulup nasıl ayakta kalabildiler? 
-  Yenilikçi ve bir ihtiyaca cevap veriyor olmaları, onları ayakta tutan en önemli etkenlerdi. Kitapta farklı pek çok şirket örneği var. Bunların ortak özelliği ise resesyon sırasında inovasyonlarını durdurmamış olmaları.
Burada bir yanlış anlaşılma olmaması açısından şunu belirtmekte fayda görüyorum: Ben, resesyon zamanlarında daha fazla inovasyon olur demiyorum. Bu dönemi, inovasyonla daha başarıyla atlatmak mümkün diyorum. Benim kitapta ele aldığım örneklerde de inovasyon süreçlerin içinde sürekli devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz