Fazlası zarar mı?

Uzmanlar, büyük oyuncu enflasyonu yaşayan sektörlerde konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Onlara göre bir sektörde 2-3 büyük oyuncu olmalı

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fazlası zarar mı?


Kaç büyük var görmek için görsele tıklayın

UFUKTA KONSOLİDASYON VAR!

Teknoloji perakendeciliği de son yılların en sıcak sektörlerinden birisi... Yeni gelişen sektör, son yıllarda çok sayıda yabancı oyuncu girişine sahne oldu. Bugün sektörde 4 yerli, 4 yabancı olmak üzere 8 büyük ulusal oyuncu var. Pazarın tamamına yakını da bu 8 oyuncu tarafından paylaşılıyor. Ancak pazardaki durum, gelişmiş diğer ülkelerle kıyaslandığında eşine az rastlanır bir örnek olarak değerlendiriliyor. Rekabetin keskinliği nedeniyle son olarak dünya devi Best Buy, Türkiye'den çıkma kararı aldı. Bu tabloyu, "Ne gelişmiş ülkelerde ne gelişmekte olan ülkelerde böyle bir rekabet yok" sözleriyle değerlendiren Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, "Bugün tüm şirketlerin kâr ettiklerini zannetmiyorum. Bu bize belli bir süre sonra konsolidasyon olabileceğini işaret ediyor" diye konuşuyor. Faktoringde de büyük oyuncu sayısı rekabeti zorluyor. Sektörde 7 büyüğün toplam pazar payı yüzde 65. TEB Faktoring Genel Müdür Yardımcısı Taylan Bartu, pazar büyüklüğüne göre var olan şirket sayısının fazla olduğunu söylüyor. "Pazarın bu sayıya göre daha küçük olması rekabeti artırıyor. Bir konsolidasyon kaçınılmaz" diyor. Çimentoda kurulu kapasitenin yüzde 10'una sahip 2, yüzde 5'ine sahip 8 oyuncu var. Oyuncu sayısındaki fazlalığın sektörün gelişiminden kaynaklandığını belirten Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, "Gelişmiş ülkelerdeki kısıtlamaların Türkiye'de olmaması da yeni girişleri kolaylaştırdı. Ancak sektörde konsolidasyonun devam edeceğini düşünüyorum" diye konuşuyor.
BANKACILIKTA SORUN YOK
Bazı sektörler ise büyük oyuncu enflasyonunu rekabet için tehdit olarak görmeden hazmediyor. Örneğin bankacılıkta toplam 7 büyük banka, pazarın yüzde 78,7'sini elinde bulundururken 38 oyuncu da pazarın geri kalanını paylaşıyor. Sektörün önde gelen yöneticileri ve uzmanlar, bu dağılımı sağlıklı buluyor. Garanti Bankası'nın eski genel müdürü Akın Öngör, "Bankacılık özkaynaklara dayalı bir iş kolu. Özkaynağı güçlü olanlar hizmetlerini geliştirebilir. Bugün gelinen nokta sağlıklı" diyor. Eurobank Tekfen Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Nur Özkan da Öngör'e katıldığını söylüyor ve hemen ardından ekliyor: "Büyük banka sayısından ziyade orta ölçekli banka sayısı artmalı. Bu sayede rekabetin daha dengeli olması sağlanabilir." TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi ise yapılan araştırmalara göre Hollanda ve İsviçre gibi ülkelerde, en büyük ilk 3 bankanın yaklaşık yüzde 80 pazar payına sahip olduğunu belirtiyor. "Bu ülkelerde sistematik bankacılık riskleri en düşük seviyede. Bu oran ülkemizde yüzde 40'ları buluyor. Finansal sektörünün derinleşmesi ile sektörde orta vadede pazar payı yüzde 5 seviyesini aşan 8-10 banka bulunması mümkün gözüküyor" diyor.

REKABETİ DİNAMİK KILIYOR

Bankacılığın yanı sıra ilaç sektöründe de çok sayıda büyük oyuncu bulunuyor. Sektördeki 10 büyük oyuncunun toplam pazar payı yüzde 45. Sektör oyuncuları, durumdan şikayetçi değil. 300 oyunculu sektörde, pazar payları arasında derin uçurumlar bulunmadığını belirten Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş, büyük oyuncu sayısının çok oluşunun rekabeti dinamik kıldığını düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz