Fazlası zarar mı?

Uzmanlar, büyük oyuncu enflasyonu yaşayan sektörlerde konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Onlara göre bir sektörde 2-3 büyük oyuncu olmalı

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fazlası zarar mı?

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkan Yardımcısı Engin Güner de sektörde en fazla satış yapan şirketin pazar payının ancak yüzde 6-7 olduğunu, dolayısıyla parçalı ve dengeli sayılabilecek bir pazar yapısı olduğunu söylüyor. Büyük bir rekabetin yaşandığı sigortada da büyük oyuncu sayısı dikkat çekiyor. Hayat dışı sigortada 10 büyük oyuncu pazarın yüzde 76'sını, hayat sigortacılığında ise 10 büyük oyuncu pazarın yüzde 86'sını paylaşıyor. Ancak sektör yetkililerine göre büyük oyuncu sayısı bir sorun yaratmıyor. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sektörde faaliyet gösteren büyük oyuncu sayısının fazla olmadığını ifade ediyor. Gelişmiş ülkelerde de durumun Türkiye'ye benzer olduğunun altını çizen Gülen, "Rekabet ve sektörün önünün açık olması sektörü sağlıklı hale getirecek" diye konuşuyor.

Gelişmiş Avrupa pazarındaki durum


MEMNUN OLANLAR DA VAR

Büyük oyuncu sayısının yeterli olduğu sektörler de var. Türkiye ekonomisinin iki ana sektöründen biri olan beyaz eşya ve otomotiv, bu sektörler arasında. Beyaz eşyada 3 oyuncu pazarın yüzde 90'ını elinde tutuyor. Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, büyük oyuncu açısından pazarda dengelerin yerinde olduğunu düşünüyor. "Bence bu kompozisyonda ancak 3 şirket olabilir. Şayet hem bayi ağına hem üretime yatırım yapan olmazsa pazarda fazla şans bulamaz" diyor. Otomotiv sektörüne baktığımızda satışların ağırlıklı olarak binek ve hafif ticari araç kategorilerinde gerçekleştiği görülüyor. Binek kategorisinde sektörde 4 e 4 büyük oyuncu pazarın 43,2'sini paylaşıyor. Hafif ticaride 6 oyuncu, pazarın yüzde 85'ini elinde tutyfor. MGY Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yeı şilkaya, büyük oyuncu sayısının çok olmadığını, ancak pazarda uzun yıllardır bulunan ve bu nedenle daha iyi organize olmuş oyuncuların var olduğunu söylüyo. "Kartelleşme olmadığı sürece büyük oyuncularının yüksek olması sorun değil. Sektördeki şirket çokluğu nedeniyle yaşanan rekabet de tüketicinin avantajına" diye konuşuyor. 4 büyük oyuncunun pazarın yüzde 74'ünü paylaştığı BES de bu tablodan memnun. Garanti Emeklilik :lilik Genel Müdürü Erhan Adalı, sektörde kıran kırana ama sağlıklı bir rekabet ortamı olduğunu ifade ediyor. "Şirketler pastayı büyütmek için de müşteri merkezli uygulamalarını sürekli geliştiriyor" diyor.

BU KADAR BÜYÜK YETMEZ
Bazı sektörlerde ise büyük oyuncu sayısı az bulunuyor. Toplam 5 oyuncunun yüzde 85 pazar payına sahip olduğu akaryakıt sektöründe, bu dağılımın haksız olduğu görüşü var. Özellikle daha küçük oyuncular, pazarın daha fazla büyük oyuncu tarafından paylaşılmasını savunuyor. "Şu anki durumda büyük şirketlerin yüksek oranda pazar payına sahip olması rekabet açısından problem yaratıyor" diyen Petline Genel Müdürü Adnan Ünal, büyük oyuncu sayısının 10 olması gerektiğini belirtiyor. "Bu 10 oyuncunun toplam payı da yüzdfc50'yi geçmemeli" diyor. Türkiye'de internet servis sağlayıcıları pazarında pazarın ytzde 93,7'sini TTNet elinde bulunduruyor. Geri kalan yüzde 6,3'luk pay ise diğer ADSL servis sağlayıcılan tarafından paylaşılıyor. Sektörde büyük oyuncu sayısının fazla olmadığını belirten TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, her zaman pazara yeni oyuncuların girmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Mobilyada 4 oyunccı pazarın yüzde 51'ine sahip. Yataş CEO'su Serdar Kitapçı, sağlıklı rekabet açısından pazardaki büyük oyuncu sayısının 7-8 olması gerektiği düşüncesinde. "Bunların da pazarın yaklaşık yüzde 80'ini temsil etmesi yeterli olur" diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz