Fazlası zarar mı?

Uzmanlar, büyük oyuncu enflasyonu yaşayan sektörlerde konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Onlara göre bir sektörde 2-3 büyük oyuncu olmalı

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fazlası zarar mı?


YENİ BÜYÜKLER GELİYOR!
SİGORTAYA AKIN Birçok sektörde son yıllarda büyük oyuncu girişi oldu. Büyük oyuncu girişine en çok sahne olan sektörlerin başında sigorta geliyor. HDI, Zurich, Mapfre, Sompo Japan, Ace Europe, Eureko, Coface, Cardif, Ergo, Groupama, Neova, Atradius, Hermes ve Ageas son yıllarda Türkiye pazarına girdi.

AKARYAKITA GİRİŞ SÜRECEK Akaryakıtta Lukoil ve OMV gibi iki dev oyuncu satın alma ve ortaklıklarla rekabette yerini aldı. Petline Genel Müdürü Adnan Ünal, önümüzdeki dönemde pazara yeni girişlerin süreceğini söylüyor.
DEMİR ÇELİK'İN 3 YENİSİ Büyük oyuncu enflasyonundan şikayetçi olan demir çelik sektöründe de son yıllarda pazara yeni oyuncular giriş yaptı. Tosçelik, Yolbulan-Baştuğu ve MMK- Atakaş'la birlikte pazarın 7 olan büyük oyuncu sayısı lü'a yükseldi.

KÜÇÜK POTANSİYEL Küçük elektrikli ev aletleri sektöründe, pazara giren son büyük oyuncu Homend oldu. Index Group bünyesinde harekete geçen şirket, önümüzdeki 5 yıl içinde pazarda yüzde lü'luk pay hedefliyor. Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı, Türkiye'nin gelişen bir pazar olduğunu ve büyük oyuncu girişinin devam edeceğini belirtiyor.

İLAÇTAKİ BEKLENTİ
İlaçta da büyük oyuncu girişi bekleniyor. Türkiye'nin hızlı büyüyen ekonomisiyle ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden AİFD Başkan Yardımcısı Engin Güner, "Bu nedenle son yıllardaki hareketleri izlediğimizde, ülkemize araştırmacı ve jenerik ilaçtan önemli uluslararası grupların geldiğini görüyoruz" diyor.

KAÇ BÜYÜĞE YER VAR?
İDEALİ ÜÇ BÜYÜK Bir pazar genelde kaç büyük oyuncu kaldırır? Büyük oyuncu sayısının fazla olması sektördeki dengeleri nasıl etkiler? Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Cüneyt Evirgen, genelde ana sektörlerde en büyük 3'ten bahsedildiğini söylüyor. "Bu sayı danışmanlık sektöründe 4, lastik sektöründe 5 olur" diyor.

PAYLARI 60'I AŞMAMALI
Evirgen'e göre bir sektörde büyük oyuncu sayısının 3 ve 5'ten fazla oluşu, o sektörde yakın gelecekte birleşmeler ve çekilmeler yaşanacağının bir göstergesi. Evirgen, "Rekabet açısından sağlıklı olan pazarda 3 büyük oyuncunun yer alması. Bu büyükler pazara yön vermeli, planlamalı ve diğerlerine ağabeylik yapmalı. Ve toplamda da pazar payları yüzde 50-60'ı aşmamalı. Büyük olmayanlar oyunun dışında kalmamalı. Aksi taktirde oligopol tehlikesi her zaman var" diyor.

FAZLAYSA NE OLUR? Algoritma Yönetim Danışmanlığı Yönetici Ortağı Ali Özgenç de çok sayıda büyük oyuncunun yer aldığı sektörler, özellikle büyüme hızı düşük, olgun sektörlerse orada konsolidasyon beklenebileceğini söylüyor. "Bundan kurtulmanın yolu şirketlerin kendilerine yeni pazarlar bulması ve değer inovasyon yapması" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz