Fikir yarışı

Yenilikçi çalışanlar binlerce fikir üretiyor

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fikir yarışı

17 ÇALIŞAN ÖDÜLLENDİRİLDİ
Türkiye’nin global şirketlerini yaratan Anadolu Grubu, yenilikçilik konusunda da öncü şirketlerden biri. Grup için yenilikçiliğe ulaşmada yetenekli çalışanlar çok önemli. Grubun Ino-Port adlı tüm çalışanlarının, inovatif, yaratıcı fikir ve projelerinin gönderildiği, internet üzerinden çalışan bir fikir ve proje platformu var. Portale iletilen öneriler, inovasyon kabiliyeti, şirketlere katacağı değer, uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik kriterleri doğrultusunda, şirket genel müdürleri ve inovasyon ekipleri tarafından değerlendiriliyor. Geçtiğimiz ay Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Ino-Port’a yaratıcı fikirlerini gönderen başarılı proje sahibi çalışanlarını ödüllendirdi. 500’ün üzerinde proje içinden finale kalan 17 projenin sahiplerine plaketleri, Özilhan tarafından verildi.

Düzenlenen törende, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, finale kalan 17
başarılı proje içinden belirlenen ilk 5 projeyi açıklarken Anadolu Grubu’nun kuruluşundan bu yana vizyonunun, takip eden değil, öncülük eden olduğunun altını çizdi. Özilhan, şöyle devam etti: “Grubumuzun sahip olduğu dinamik ve yaratıcı iş gücüne çok değer veriyorum. Değişen ve gittikçe küreselleşen dünyamızda,
inovasyonun rolünün her geçen dakika daha da arttığına inanıyorum. Bu anlamda da Ino-Port inovasyon portalelimizin, grubumuz içindeki sinerjiyi artıracağına ve sahip olduğumuz yeni fikirleri hayata geçirmemizde öncü rol üstleneceğini düşünüyorum.”

YENİLİKÇİ ORTAMLAR
Pek çok şirket çalışanlarını daha yaratıcı bir hale getirmek için öneri sistemlerinden yararlanıyor. Çalışanlarını inovasyona teşvik eden ortamlar hazırlıyorlar. İşte bu şirketlerden biri de Viko. Şirket, 2000 yılından bu yana “VI.Fikrim Var” adlı öneri sistemiyle çalışanlarından gelen fikirleri değerlendiriyor. Bu sistemle bireysel yaratıcılığı ön plana çıkardıklarını söyleyen Innoviko Proje Lideri Gülay Selki, 2010 yılından bu yana ise inovasyonu bir kurum kültürü olarak şirket DNA’sına yerleştirme amacıyla Innoviko projesini başlattıklarını söylüyor. Selki, ayrıca çalışanların fikirlerini besleyeceği, inovatif fikirler üreterek tartışabilecekleri Innofikir Odası’nı hayata geçirdiklerini söylüyor.

Petkim de inovasyona teşvik eden ortamlar hazırlayan şirketlerden biri. Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, “Petkim Fikir Yönetim Sistemi’ni geliştirdik. 2004 yılından itibaren çalışanlarımız iyileştirme ve inovatif fikirlerini bu şekilde paylaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz