Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Borusan Holding Strateji, İş Geliştirme ve Inovasyon Genel Müdür Yardımcısı Lale Ergin Arat ile holdingin inovasyona bakışını, süreçlerini konuştuk.

29.03.2014 22:15:240
Paylaş Tweet Paylaş
Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

4 FAZLI SÜREÇ
Bu yönlendirmeyle şirket içinde inovasyon organizasyonlarını kurduk. Doğrudan genel müdüre bağlı inovasyon müdürleri atadık, onların altında proje ekipleri oluşturduk. 4 fazlı bir süreç oluşturduk. Birinci fazda, spot etmek yani gidip fırsatları pazardan bulmak var.

 Artık satışçı arkadaşlarımızın yanı sıra inovasyon ekiplerinden arkadaşlarımız da gidip "Başka neye ihtiyacınız var? Ne problem yaşıyorsunuz” sorularını soruyor ve buralardan yeni iş fikirleri getiriyorlar. Bu iş fikirleri şirkette süzüldükten sonra bizim için ticari olarak anlam ifade edenleri iş planı haline dönüştürmeye çalışıyoruz.

TEST ET VE ÖĞREN
Üretilebilir mi kısmından başlayıp "Müşteri tam olarak ne istemiş, bunu piyasada başka yapan var mı, maliyeti nedir, yapsam kaça satarım” diyerek fizibilitesini yapıyoruz. Daha sonra hem ticari hem finansal testi geçen fikirler, test et ve öğren dediğimiz faza geçiyor.

Bunun esas mantığı şu: Proje fikirlerine milyonlarca dolar yatırım yapmadan gerçek hayatta küçük ölçeklerde pilot çalışmalarla, belli bir müşteri sayısı ya da segmentte deniyor, ticari teste tutuyoruz. Sonrasında ise süreç ölçeğini, hacmini artırmak, ticari olarak I o ürünün lansmanını yapmak şeklinde devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.