İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

SKD İnovasyon Çalışma Grubu Başkanı Hasan Süel’le SKD’nin inovasyon çalışmalarını, sürdürülebilir kalkınma içinde inovasyonun önemini konuştuk.

29.03.2014 22:35:120
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

Yapılan araştırmalarda bu gibi arıza durumlarında can kayıplarım önlemek amacıyla çeşitli çalışmalar yapıldığı ancak sistemsel olarak bir sonuca ulaşılamadığı tespit edildi. Hata ikaz sistemi elektrik dağıtım sektöründe ilk olma özelliği taşıyor.

Türkiye'de faaliyet gösteren ve sürdürülebilir kalkınma için inovatif çalışmalar yapan en başarılı şirket örnekleri hangileri size göre?
SKD üyelerinin tamamı sürdürülebilir kalkınma için inovatif çalışmalar yapan şirketlerden oluşuyor. Ayrıca başarılı şirket örnekleri olarak, inovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması’na başvurarak finale kalan şirketlerin isimlerini verebiliriz: Ege Orman Vakfı, Akçansa, ETA Elektronik Taşımacılık Ağı, Otokar, Roche, TAV Havalimanları, Bosch, BTC, Enerjisa, Weber, Garanti Bankası bunlardan birkaçı.

Siz aynı zamanda Fütüristler Derneği üyelerindensiniz. Geleceğin dünyasında sürdürülebilirliğin ve inovasyonun yeri hakkında neler söylersiniz?
Gelecekte süreçlerine inovasyonu entegre eden, inovasyonu teşvik eden ve önceliklendiren şirketlerin sürdürülebilirlik alanında kendilerini diğer şirketlerden pozitif olarak ayrıştıracağını düşünüyoruz. Bu tür faaliyetlerin gerek doğada bırakılan ayak izinin azaltılmasına gerekse şirket itibarına olan katkısının önemseneceği ve ödüllendirileceği bir gelecek bekliyoruz.

"DAHA ÇOK ALINACAK YOL VAR"
BİR BASAMAK GERİLEDİK

Dünya Ekonomik Forumu her yıl Küresel Rekabet Endeksi'ni yayınlıyor. Endeksteki 148 ülke, kurumlarının kalitesi, altyapı, eğitim, piyasa etkinliği, yenilikçilik gibi kriterler çerçevesinde değerlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz