Tasarım işin şeklini değiştirir

Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı ve Tasarım Vakfı İstanbul’un kurucusu Faruk Malhan ile tasarımın ekonomiye katkısı ve vakıf olarak bu alandaki çalışmalarını konuştuk.

28.08.2014 22:59:100
Paylaş Tweet Paylaş
Tasarım işin şeklini değiştirir


ilk atölyemiz Eylül 2013’te “Zamanın Pası” teması ile İstanbul, Mardin, Midyat ekseninde telkâri takı tasarımı üzerine gerçekleşti. Biz Eylül’de 18 kişilik bir çalışma ekibiyle Mardin ve Midyat’a gittik. Bu çalışmayla telkâriyle ilgili bir araştırma yapıldı, kitap ve filmi de yapılıyor. Takı atölyesinden çıkan tasarımlar da bir mücevher firması tarafından üretilecek.

ikinci atölyemiz ise tekstil üzerine oldu. Bu atölye 917 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul, Bursa ve Gaziantep olmak üzere 3 farklı merkezde gerçekleştirildi. 10 tasarımcı ve bir usta tasarımcımız Topkapı Sarayı’nda Osmanlı arşivini, Zeııgma Müzesi’ni, Bursa’da Merinos Müzesi’ni gezdi. Osmanlı dokuma ustalarının işlerini gördüler.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Sümerbank desen arşivini incelediler. Bu atölyeye Vanelli firması sponsor olmuştu ve çok başarılı işler çıktı. Burada çıkan kumaşlar Almanya Heimtextil- Frankfurt fuarında sergilendi.

İleride hangi sektörlerle çalışmayı planlıyorsunuz?
Halı ve kilim alanında bir çalışmamız olacak. Halı sektörü, Türkiye ve İran’da durmuş vaziyette. Halı, bir el zaanatı olmaktan çıktı. Burada yeni tasarımların üretilmesi, fark yaratılması gerekiyor. Büyük halı firmaları sermayedarları başka alanlara kayıyor. Bizim tasarımcılar ve sanatçılarla halı üzerine bir araştırma ve koleksiyon yapma düşüncemiz var. Bu çalışmaya sponsor olacak özel firmalar da bu tasarımları üretecek.

Beyaz eşya ve mobilya alanında da workshoplar yapabiliriz. Ancak burada daha uluslarası isimlerle çalışmamız lazım. Onlardan ilham almamız gerekiyor. Çünkü beyaz eşyada zaten Türk şirketlerinin güçlü AR-GE’leri, patentleri var. O yüzden birkaç aylık daha bir çalışmayla burada daha evrim niteliği taşıyacak tasarımlar çıkarabiliriz.
Türkiye’de mobilya  tasarımcılığı alanı zayıf. Burada da uzun soluklu uluslararası bir workshop yapabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz