Uygun fiyat için 5 potansiyel yol

Jenny Chung, aşağıda okuyacağınız yazısında kâr marjlarından ödün vermeden fiyatları makul tutmanın 5 yolunu anlatıyor.

21 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Uygun fiyat için 5 potansiyel yol

Günümüzde kalite peşinde koşan, ancak yeni ürün pazarına gitmeye bütçesi yetmeyen tüketicileri cezbetmek için otomobil endüstrisi dışından şirketler de kendi sertifikalı ikinci el programlarını geliştiriyor. Örneğin bugün BT donanımı (örneğin IBM), tıbbi cihazlar (örneğin General Electric), jimnastik aletleri (örneğin Life Fitness), hatta DJ ekipmanları ve tasarım çantaları alanlarında bile uygulanan sertifikalı ikinci el programları mevcut.

Yeni modellerin eskilerinin yerini aldığı ama eski modellerin de halen sorunsuz çalışabildiği herhangi bir kategoride, bir sertifikalı ikinci el programı uygulamak, yeni ürünlerinin fiyatını düşürmeksizin makul fiyatlı ürünler sunmak üreticiler veya dağıtıcılar için çok etkili bir yöntem olabilir.

Mikro alışverişler
Kâr marjlarından feragat etmeden fiyat indirmenin bir başka kestirme yolu da ürünü daha küçük birimler halinde satmaktır. Bu sayede tüketicilerin küçük miktarlarda da olsa bölünebilir ve keyfe keder malların bütçeleri yettiği oranda keyfini çıkarmaları sağlanır.

Bu sisteme örnek olarak çevrim içi oyun kredileri, ön ödemeli telefon kartları ve iTunes’un ceplerinde sınırlı miktarda nakit para olan ergenleri hedefleyen, şarkı başına 99 sent modeli gösterilebilir. Bu “mikro alışveriş modeli” aynı zamanda gelişmekte olan piyasalarda piramidin tabanındaki tüketicileri hedefleyen şirketler tarafından da kullanılmaktadır.

Örneğin Unilever’in Hindistan’ın kırsal alanındaki tüketicilere küçük kesecikler içinde şampuan satması veya Syngenta’nın toptan satın alacak kadar nakit parası olmayan çiftçilere küçük miktarlarda zirai ilaç satması gibi.

Mobil ve internet ödeme teknolojileri gelişmeye devam ettikçe mikro alışveriş giderek daha geçerli bir seçenek olarak ön plana çıkmaya başlayarak hem tüketicilerin bütçelerine uygun “mini” ürünlerin ortaya çıkmasına hem de üreticilere alışveriş maliyetleri düşüldükten sonra cazip kâr marjlarının kalmasına olanak sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.