Yeni yol haritası

Son yıllıkta sektörlerin sürdürülebilirlikte aldıkları mesafeyi sizin için bir araya getirdik.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yol haritası


MOBİLYA VE DEKORASYON
Mobilya sektörünün kilit farklılaştırıcı faktörleri, inovasyon, kalite ve markalaşmadır. Lider şirketler kendi ürün yaşam döngülerinin bütün halkalarında güvenlik ve çevreyle ilgili sorunları da büyük bir dikkatle yönetirler. Bunların içinde kendi ürünlerini yeni, inovasyoncu ve çevre dostu malzemelerle üretmenin yanı sıra kullanılmış ürünler için geri alım ve geri kazanım garantileri vermek de vardır. Ayrıca tüketiciler de artık kendi ihtiyaçlarına özel olarak üretilmiş ürünleri daha çok tercih ediyor ve bu ürünlerin üzerinde şeffaf ürün bilgileri ile detaylı etiketlerin olmasını istiyorlar. Bu sektörden en kazançlı çıkacaklar ise iyi yönetilen bir tedarik zinciri ile meşhur bir markanın desteğini arkasına almış inovasyoncu ve çevre dostu ürünlerle yeni bir çığır açanlar olacaktır.

GENEL PERAKENDECİLER

Perakende pazarı halen global tedarik ve dağıtım ağları, etkin envanter yönetimi ve büyük ölçekli pazarlama planları olan çok uluslu devlere yönelik bir karakter taşıyor. Pazar payı kapmaya istekli başarılı perakendeciler hem daha hassas hem daha odaklı müşteri ilişkileri için alışkanlıklarını analiz etmenin yeni yollarını geliştirmekle meşguller. Bugün dağıtım kanalları arasında e-ticaret, eve teslim ve evden alma hizmetleri en fazla öne çıkanlar arasında. Operasyonel seviyede ise şirketlerin kendi tedarik zinciri yönetimlerinin, dağıtım sistemlerinin ve ambalaj kullanımı ile atığına yönelik planlarının verimliliklerini arttırmaları gerekli. Son günlerde çeşitli paydaşlar arasında sorumlu kaynaklandırma giderek önem kazanıyor. Tüketiciler de artık sağlıklı, çevreci uygulamalara giden şirketlere daha fazla para ödemeye hazır olduklarını gösteriyorlar. Bu kapsamda perakendecilerin itibari risklerini minimum seviyeye indirmek için tedarikçileriyle uzun vadeli ilişkiler kurmaları ve kendi tedarik zinciri yönetimi sistemlerinin şeffaflığını arttırmaları gerekiyor.

KONUT İNŞAATI
Konut inşaatı sektöründeki büyümenin ardında büyük ölçüde faiz oranları ve genel ekonomik koşullar gibi dışsal faktörler yatıyor. Buna karşılık fiyat baskıları ve sıkılaştırılan düzenlemeler ise bu sektörün önünde çetrefilli meydan okumalar olarak durmaya devam ediyor. Bu şirketlerin inşaat süreçlerini verimli ve çevre dostu bir yoldan gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bunun için de insan sağlığına zararlı maddelerden uzak durmalı ve üretilen atıktan geri kazanılan miktarı arttırmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz