3D baskı gerçek oluyor

Daniel Cohen, Matthew Sargeant ve Ken Somers Katmanlı üretim büyük bir hızla evrimleşiyor. Üst düzey yöneticiler, katmanlı üretimle gelen 5 bozuculuğa karşı artık hazırlık yapmaya başlamak zorunda.

7 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
3D baskı gerçek oluyor

5- Bozucu rakipler
3D baskının çok sayıda getirisiyle pazara yeni oyuncuların girmesinin maliyeti azaltılabilir: Örneğin işleme maliyetlerini düşüren teknolojilerin kullanımıyla hatta niş pazar dilimlerine hitap eden çok düşük hacimlerde bile imalata başlamanın maliyeti düşmüştür.

Nihai ürünlerin dolaysız üretimi sayesinde bir tasarımcının işi olağanüstü basitleşmiştir. Çünkü tek yapacağı ürünleri bilgisayar ekranından alıp ticari rüştünü ispatlayıp ispatlamayacağını görmektir. Artık ortalıkta mantar gibi biten ve bir hayli özelleştirilmiş veya işbirlikleriyle tasarlanmış ürünlerle ortaya çıkan çok sayıda yeni şirket var.

Diğerleri ise kendi müşterileri tarafından çevrimiçinde tasarlanan ve satılan ürünlerin imalatı ve dağıtımı için birer platform olma görevini sürdürüyor. Bu gibi şirketler, müesses kuruluşların bir türlü sahip olamadıkları türden tüketici damak tadı içgörüleri ediniyor ve ilişkiler kuruyorlar.

Başlangıçta bu yeni rakipler, tüketicilerin ısmarlama bir tasarım, karmaşık bir geometri veya çabuk teslimat için yüksek bir bedel ödemeye hazır olduğu alanlarda faaliyet gösteren niş oyuncular olacak.

Ancak uzun vadede onlar rekabet avantajı kaynağını, düşük maliyetlerde ve yüksek hacimlerde üretme yeteneğinden, değer zincirinin tasarım veya müşteri ağlarının mülkiyeti gibi diğer alanlarına kaydırarak endüstrileri hiç de umulmadık yollardan baştan aşağıya değiştirebilirler.

Üstelik 3D baskılı ateşli silahlara yönelik açık kaynak tasarımlarının bolluğu, bu gibi teknolojilerin ne kadar fazla etik ve düzenleyici ikilemler yaratma ve endüstrileri bozma potansiyeline sahip olduklarını da çok iyi gösteriyor.

1- Katmanlı üretim teknikleri, eritme veya makine aracılığıyla işleme gibi “eksiltmeli” tekniklerle değil, nesneleri katman katman üstü üste ekleyerek oluşturur.
2- McKinsey Global Institute raporunun tamamı için, bkz. Bozucu Teknolojiler: Yaşamı, iş hayatını ve global ekonomiyi dönüştürecek ilerlemeler, 2013 Mayıs, mckinsey.com.
3- Mesela Mayo Clinic, ameliyat öncesinde hastanın CT taramasına dayalı 3D baskılı kalça eklemi modellerinden faydalanıyor. Sonra bu modeller, özel implantlar üretmesi için imalatçı firmaya gönderiliyor.

Yazarlar bu makaleye katkıları için Michael Chui ile Markus Hammer'a teşekkürü bir borç bilir.

Daniel Cohen, McKinsey’in New York ofisinde çalışan bir danışmandır. Matthew Sargeant, Stamford ofisinde çalışan bir danışmandır ve Ken Somers de Antwerp ofisinde çalışan bir baş uzmandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.