3D baskı gerçek oluyor

Daniel Cohen, Matthew Sargeant ve Ken Somers Katmanlı üretim büyük bir hızla evrimleşiyor. Üst düzey yöneticiler, katmanlı üretimle gelen 5 bozuculuğa karşı artık hazırlık yapmaya başlamak zorunda.

7.06.2014 12:40:420
Paylaş Tweet Paylaş
3D baskı gerçek oluyor
3D baskı (3 boyutlu baskı) ya da katmanlı üretim(l), basit plastik prototiplerin üretimiyle başlayan ilk çıkışının ardından büyük bir mesafe kaydetti. Günümüzde 3D yazıcılar sadece titanyumdan insan kıkırdağına kadar olan kısıtlı bir yelpazedeki malzemeleri işlemekle kalmıyor, artık içinde karmaşık mekanizmaların, pillerin, transistörlerin ve LED’lerin de olduğu tam işlevsel bileşenleri de üretebiliyor.

Bu arada 3D baskı donanımının kapasiteleri de büyük bir hızla evrimleşiyor. Artık daha büyük bileşenler üretebiliyorlar ve hem daha yüksek hızlarda hem de daha düşük maliyetlerle muhteşem hassasiyette ve üstün çözünürlükte ürünler yapabiliyorlar.

İlerlemeler sayesinde bu teknoloji, bugün bir taşma noktasına geldi. Yani o artık eski niş konumundan kurtulmaya hazır ve giderek artan sayıda uygulamadaki konvansiyo-nel imalat süreçlerinin yerini alabilir bir alternatif olmuş gibi görünüyor.

Şayet bu gerçekleşirse o zaman bu teknoloji imalatın elastikiyetinde bir devrim yaratabilir. Örneğin şirketlerin geliştirme sürelerini kısaltmasını sağlayarak malzeme işleme maliyetlerini ortadan kaldırabilir, üretim döngülerini basitleştirebilir ve daha önceleri yapılamayan karmaşık şekillerin ve yapıların üretilmesini mümkün kılabilir.

Üstelik katmanlı üretim sayesinde şirketler, geleneksel (eksiltmeli) üretimde ortaya çıkan atıkların ortadan kalkmasıyla malzeme verimliliklerini de artırabilir ve dolayısıyla kazançlı bir döngüsel ekonominin oluşmasına katkıda bulunabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz