Dijital çağda rekabet etmenin stratejik prensipleri

Bu makalede CEO’ların dijital devrimle ortaya çıkan stratejik meydan okumaya çözüm bulmak için alması gereken 6 kritik karar sunuluyor.

10.08.2014 22:49:570
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital çağda rekabet etmenin stratejik prensipleri


Yeterli ölçeğe sahip olmayan veya önemli bir düşüş eğilimi bekleyen şirketlerin bazı işleri elden çıkarmayı dikkate alması gerekir. Örneğin bazı sigortacılar, risklerle daha iyi başa çıkabilen dijital oyuncuların gerisinde kaldıklarını görebilir.

Home Depot, yatırım stratejisini yeni mağazalar açmak yerine çevrimiçinde giderek artan satışlara hizmet edecek yeni yığınsal toptan satış depolarına odaklandırmayı sürdürüyor. Bir dizi web sitesi alımının ardından bu yıl da Blinds.com’u satın aldı.(5)

2.karar: Müşterilerinize önderlik mi edecek yoksa onları mı izleyeceksiniz?
Yerleşiklerin de piyasaya bozucu stratejilerle çıkma şansı vardır. Kotasyon pazarında büyük bir paya sahip Avrupalı bir gayrimenkul aracılık grubu, dijital rakipleri kendi sahasına girmeden önce harekete geçmeye karar vermişti.

O, hemen bütün borsa aracılarına (çoğu rakipleri olan) açık web tabanlı bir platform kurmuş ve şu anda pazar payı giderek artan lider bir ulusal pazaryeri haline gelmiş durumda. Diğer durumlarda ise alınacak doğru karar, dijital hamlelerde bulunmamak olabilir. Özellikle de giriş çıtalarının yüksek olduğu, karmaşık regülas-yonlara sahip ve kâr cetvellerinin patentlerle korunduğu endüstrilerde.

Bu uç durumlar arasında ise herkesin bildiği bir gerçeklik yatar, yani dijital çabalar ürünlerin ve hizmetlerin birbirlerinin yamyamlığını yapmalarına neden olma riskini taşır ve kâr marjlarını eritebilir. Ancak eylemsizlik de aynı derecede risklidir.

Mevcut alıcılar hakkındaki şirket içi veriler, büyük müşteri tabanlarına sahip yerleşiklerin küçük saldırganlardan daha isabetli öngörüler (örneğin fiyatlandırma ve kanal yönetiminde) yapmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca geleneksel oyuncuların dijital yeni internet kullanıcıları kazanması konusunda marka avantajları da katkıda bulunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz