Disiplinli sürdürülebilirlik

Günümüzde çok sayıda şirket yönetebileceğinden fazla sayıda sürdürülebilirlik girişimine sahip. İşte size onları kontrol altına alma yolları. Sheila Bonini ve Steven Swartz

11.11.2014 18:47:060
Paylaş Tweet Paylaş
Disiplinli sürdürülebilirlik


Biz burada şirketlerin sıklıkla etkin bir şekilde yönetemeyecekleri kadar çok sayıda girişime sahip olduklarını gördük. Sürdürülebilirlik hamlesi her kalıba sığabilir ve sıklıkla çevrecilikten ve kaynak yönetimine kurumsal yönetimden insan haklarına kadar her şeyi içine alabilir.

Ayrıca farklı bölgelerdeki farklı yöneticiler tarafından şirket genelindeki perspektif dikkate alınmaksızın kendi kafalarına göre büyük bir coşkuyla uygulanabilir. Bu gibi vakaların en iyi niyetli olanında bile bu çabalar gerek şirket gerek toplum için olabildiğince çok değer yaratmayı amaçladıkları halde aşırı bölük pörçük bir durumdadır.

Neyse ki bu türden bir sorunun çözümü herkesin malumu. Aslında biz şirketlerin çoğunun performans yönetimiyle ilgili bilinen yaygın prensipleri uygulayarak kendi sürdürülebilirlik girişimlerini daha disiplinli hale getirebileceklerini gördük. Yani kendi programlarını odaklandırarak, belirli somut hedefler tespit ederek, performans açısından güvenilirlik yaratarak ve finansal etkileri ortaya koyarak bunu yapabileceklerini anlattık.

Odaktan uzaklaşmak
Şirketlerin sürdürülebilirlikte yüzleştikleri en büyük meydan okumalardan biri liderliğin ilgisini kazanmaktır. Birleşmiş Milletler Global Sözleşmesi’nin son çıkan raporuna göre kendileriyle anket yapılan 1.000 global CEO’nun yüzde 84’ü şirketlerin "global öncelikli sorunlar hakkında yeni hedefler tanımlanması ve tutturulması çabalarına liderlik yapması gerektiği” konusunda uzlaşırken, sadece üçte biri "şirketlerin global sürdürülebilirlik meydan okumalarına çözüm bulmak için ellerinden geleni yaptıklarını”*2 söylemiş.

Bizim gözlemlerimize göre çoğu şirkettete odaklanma sorunu yaşanıyor. S&P 500’e dahil temsil edici bir örnek gruptan seçilmiş şirketlerin üçte ikisinde 10’dan fazla sayıda farklı sürdürülebilirlik başlığı var. Hatta bazılarında 30’dan bile fazla. 10 odak alanından fazlasına sahip bir sürdürülebilirlik ajandasının nasıl ilerleme kaydedebileceğini ve başarılı olmak için nasıl gerekli ilgiyi çekebileceğini hayal etmek bile çok zor.

Üst yönetim bir önceliklendirme yapmaz ise o zaman bunu tek tek iş birimleri de yapmayacak ve sonuçta ortaya bölük pörçük, merkezi olmayan ve birbirleriyle veya üst seviyedeki tüm hedeflerde gerektiği gibi aynı hizada durmayan bir tablo çıkacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz