Disiplinli sürdürülebilirlik

Günümüzde çok sayıda şirket yönetebileceğinden fazla sayıda sürdürülebilirlik girişimine sahip. İşte size onları kontrol altına alma yolları. Sheila Bonini ve Steven Swartz

11.11.2014 18:47:060
Paylaş Tweet Paylaş
Disiplinli sürdürülebilirlik
Sürdürülebilirlik artık pek çok şirket için yaşamın ayrılmaz bir parçası oldu. Bazılarına göre sürdürülebilirlik sosyal anlamda sorumlu mallar ve hizmetler arayışında olan müşterilerin taleplerini karşılamaktan ibaret. Diğerlerine göre ise içinde yatırımcıların da olduğu paydaşlardan gelen baskılara çözüm bulmak ya da kendi kurumsal değerlerinin peşinden koşmakla ilgili bir şey.

Bilhassa kaynak sıkıntısı çekilen ortamlarda bulunanlara göre ise stratejik bir zorunluluk. Nedeni ne olursa olsun sürdürülebilirlik artık son derece yaygınlaştı. Hatta şirket programlarını, ürünlerini ve uygulamalarını sürdürülebilirliğin çevresel ve sosyal etkilerini dikkate alarak tanımlamak ve hayata geçirmek fevkalade zahmetli bir yönetsel uygulama haline geldi.

Bazılarına göre sürdürülebilirlik maliyetleri kısmak, riskleri azaltmak ve gelir yaratmak gibi kaçırılabilecek fırsatları tanımlayan çok değerli bir süreç olduğunu ispatladı. Örneğin ambalajındaki plastik oranını azaltmak için bir deodorantının şeklini değiştiren ve su tüketimini dikkate değer derecede azaltan konsantre bir çamaşır yıkama ürünü yaratan çok uluslu tüketici malları şirketi Unilever’e bir bakın.

Alman ilaç şirketi Bayer yan ürünleri kullanarak ve atık su tüketimini azaltarak faaliyetleri iyileştirmek için geliştirilmiş bir kaynak verimliliği programıyla yılda 10 milyon dolardan fazla tasarruf yapmayı planlıyor. Global kimya şirketi DuPont ise sera gazı salımını azaltan ürünlerden yılda 2 milyar dolar civarında gelir elde ederken, tüketilmesi mümkün olmayan kaynaklardan da 11,8 milyar dolar tutarında gelir daha kazandı.

Bu arada bu işte çuvallayanlar da yok değil. Sürdürülebilirlik politikalarını izlerken yüzleştikleri meydan okumaları daha iyi anlayabilmek için bizimle işbirliği yapmaya gönüllü olacak 40 şirketten yöneticileri tanımlamak amacıyla birkaç sürdürülebilirlik üyeliği grubuyla(1) birlikte çalıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz