Disiplinli sürdürülebilirlik

Günümüzde çok sayıda şirket yönetebileceğinden fazla sayıda sürdürülebilirlik girişimine sahip. İşte size onları kontrol altına alma yolları. Sheila Bonini ve Steven Swartz

11.11.2014 18:47:060
Paylaş Tweet Paylaş
Disiplinli sürdürülebilirlik


Bu durum sürdürülebilirliğin sadece sosyal ve çevresel etkilerini değil aynı zamanda ekonomik değerini de azaltır. Yeni çıkan bir McKinsey Global anketinde tek bir stratejiye sahip ve beşten fazla stratejik önceliği olmayan şirketin hem finansal hem de sürdürülebilirlik kriterleri bakımından en güçlü performans gösterenler arasına girme şanslarının diğerlerine kıyasla üç kat daha fazla olduğu görüldü.

® Örneğin Coca-Cola kendisi için kişisel sağlığı ve refahı, içinde faaliyet gösterdiği toplulukları ve çevreyi iyileştirme yaklaşımını özetlediği “ben, biz, dünya" olarak tanımladığı bir stratejiyi benimsiyor. Bu şirket, bu odak alanlarıyla ilgili ölçümlerde maddi ve somut ilerlemeler kaydettiğini duyuruyor. Yani “sağlık, kadınlar ve su". Bu şirket, iklim değişikliği veya ambalaj atıkları gibi diğer sorunları göz ardı etmiyor. Ancak liderlik yapmak istediği alanların farklı olduğunu söylüyor.

Öncelikler listesi
Net bir öncelikler listesi oluşturmak için öncelikle içinde müşteriler, düzenleyiciler ve sivil toplum kuruluşlarının da (STK) olduğu paydaşlarla birlikte dahili analizler ve konsültasyonlar yapılarak değer zincirin tamamında en önemli olanın ne olduğunun analiz edilmesiyle işe başlamak çok önemli.

Bu süreç, şirketlerin en uzun vadeli potansiyele sahip sürdürülebilirlik sorunlarını tanımlamaları ve sonra şatafatlı ve muğlak bir liste değil ama sistematik bir ajanda yaratmalarıyla sonuçlanmalıdır.

Örneğin global kimya şirketi BASF, son derece yoğun geçen konsültasyonlardan sonra ortaya bir “öncelikler matrisi" ile çıkmıştı. Bu grafikte BASF’nin ve onun paydaşlarının verdiği öneme bağlı olarak sürdürülebilirlikle ilgili 38 sorun önem sırasına göre listeleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz