Disiplinli sürdürülebilirlik

Günümüzde çok sayıda şirket yönetebileceğinden fazla sayıda sürdürülebilirlik girişimine sahip. İşte size onları kontrol altına alma yolları. Sheila Bonini ve Steven Swartz

11.11.2014 18:47:060
Paylaş Tweet Paylaş
Disiplinli sürdürülebilirlik


“Bizim şirketlerimiz için sürdürülebilirlik çabalarının doğrudan diğer taleplerle rekabet etmesi gerekir ki bu da finansl etkinin kilit olduğu anlamına gelir." Gerçekten de neredeyse nicelen-dirilebilen her şey diğer değer türleriyle ilişkilendirilebilir. Örneğin bir girişim, içinde tüketici grupları, STK’lar veya düzenleyicilerin de olduğu paydaşlar nez-dinde önemli olan algıyı iyileştirebilir. Daha iyi bir tüketici sadakati seviyesinin tutturulmasına yardımcı olabilir ve benzer düşüncedeki kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla olan ilişkileri geliştirebilir.1-4

Ortam yaratmak
Anket katılımcıları kendi şirketlerinin sürdürülebilirliğin değerini tam olarak anlayamamalarının başlıca nedeni olarak ister pozitif ister negatif yönde olsun bunu başarmak için gerekli teşviklerin olmadığını söylüyor. Birleşmiş Milletler Global Etki’ye göre 12 şirketten sadece birinde üst düzey yöneticilerin alacakları primlerle sürdürülebilirlik performansı arasında bir bağ kuruluyor.

7 şirketten sadece biri kendi tedarikçilerini iyi bir sürdürülebilirlik performansı sergiledikleri için ödüllendiriyor. Anket katılımcılarından üçte biri yetersiz sürdürülebilirlik sonuçlarından kazanç baskısını ve teşvik eksikliğini sorumlu tutuyor. Dörtte biri ise kilit performans göstergeleriyle yetersiz kaynaklara işaret ediyor.

Bu alanda bazı şirketler diğerlerine örnek olacak kadar iyi uygulamalar sergiliyor. Verilerin izlenmesi ve göstergelerin hazırlanması, karbon salımları ile enerji kullanımının takip edilmesi, su ile atık suyun izlenmesi ve geri kazanım gibi konularda bazıları gerçekten çok güçlü. Burada Adidas oldukça kullanışlı bir yaklaşım sergiliyor. Bu spor ürünleri şirketi kendi uzun vadeli hedeflerini kısa vadeli kilometre taşları arasında paylaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz