Geleceğe yön verecek 12 ana güç

Kelly’e göre geleceği şekillendirecek teknolojik trendler…

16.01.2017 12:17:220
Paylaş Tweet Paylaş
Geleceğe yön verecek 12 ana güç
3 AKIŞ ÖNEMLİ 
Bilişim teknolojisi ilk başta endüstri devrimini taklit etti. Kişisel bilgisayarlarımızın ekranlarında “masaüstü”, “dosyalar” ve “klasörler” vardı. İkinci fazda ise ofis benzetmesi bırakıldı ve dosyalar yerlerini “web sayfalarına” bıraktı. Artık üçüncü faza giriyoruz ve bu fazda önemli olan “akışlar”. Kısacası sürekli kopyalanabilir, çoğalabilir, elden ele dolaşabilir, paylaşılabilir, birleşip, bütünleşebilir olmak; gerçek zamanlı bir veri ve içerik akışı sağlamak gerekli. Devamlı Facebook ve Twitter sayfamızın akışına bakıyoruz. Youtube’da yayın akışlarına aboneyiz. Bir şeyi o an gördüysek ne ala, yoksa gitti bile. Artık bu etapta teknolojiyi gerçek zamanlı kullanmaya başladık. Gerçek zamana geçen ilk sektör doğası gereği müzik oldu. Analog müzikten dijitale geçildi ve kopyalamanın kolaylaşmasıyla yeni bir çağa adım atıldı. Kopyalama içeriğin ücretsiz olmasına yol açtı ve ekonomik dengeler değişti. Napster, Spotify örneklerindeki gibi şirketler “ücretsizden” daha iyi ne olabilir diye düşünmeye zorlandılar ve ürünlerini para karşılığı satabilmek için daha kolay ulaşılabilir, daha kişiselleştirilmiş, daha orijinal ve daha lüks bir şekilde müşterilerine sunmak zorunda kaldılar. Artık başarının sırrı dağıtımda değil yukarıda saydığım özelliklerde gizli. Müzik başta tüm diğer medya endüstrileri demokratikleşiyor. Nasıl uzun zamandır fotoğraf çekmek için fotoğrafçı olmak gerekmiyor, müzik yapmak için müzisyen olmak gerekmiyorsa artık film çekmek için de yönetmen olmaya gerek yok. Filmi edebiyatın takip edeceğini düşünüyorum, kitap da yakın zamanda akışkan bir nesne haline gelecek. Yani kısacası insanlık olarak akmaya daha yeni başladık.

4 ÇOK EKRANLI DÖNEM

Hayatımız 50 yıl önce televizyonların evlerimize girmesiyle değişmeye başladı. Uzmanlar televizyonun ABD’deki okuryazarlık oranını düşüreceğine inanıyordu. Ancak okuryazarlık oranı 20 yıldır aynı. Ekranların değiştirdiği ilk nesne kitaplar oldu. Kitabın tanımı Kindle, Ipad gibi elektronik cihazlarla değişti. Bir ekrandan okunduğu zaman kitap bir kağıt yığını olmaktan çıkıp bir düşünce, yazı, editleme ve araştırma akışı haline geldi. Dijitalleşme kitapların içindeki bilgiyi paylaşıma açık hale getirdi ve okumak sosyal bir aktivite haline geldi. İnsanlığın çok eski bir hayali olan evrensel bir kütüphane oluşturma fikri artık ulaşılabilir bir hedef. İnsanlığın şu ana kadar ürettiği tüm kitaplar 50 petabitlik bir hard diske sığdırılabilir. 10 yıl önce bunun için bir bina gerekiyordu ama yakında tüm bu bilgi tek bir telefona sığar hale gelecek. Böylece kitaplar birbirlerine bağlı tek bir ağ halini alacak.

5 ULAŞMAK HER ŞEY DEMEK
TechCrunch’tan bir gazeteci yakın bir zamanda “Dünyanın en büyük ticari taksi şirketi olan Über’in bir tane bile arabası yok” yorumunu yaptı. Aynı şekilde dünyanın en büyük perakendecisi olan Alibaba’nın bir tane bile deposu ve dünyanın en büyük otel işletmecisi AirBnB’nin bir tane bile gayrimenkulü yok. Dünyanın en büyük film kiralama şirketi Netflix sayesinde bir tane bile filme sahip olmadan binlerce film izleyebiliyoruz. Sahip olmak artık eskisi gibi önemli bir olgu değil, bir hizmete veya mala ulaşma ise gittikçe daha fazla önem kazanıyor. Bu trendin 5 ana sebebi var:
1) Daha az materyal kullanımı: Ürünler gittikçe daha az hammadde kullanılarak üretiliyor. Dijital ürünler için ise hiç hammadde gerekmiyor, hatta fiziksel ürünler bile giderek birer servis haline geliyor. Tüketiciler bir malı veya hizmeti satın almıyor, o hizmete abone oluyor.
2) Gerçek zamanlı talep: Artık bir hizmet talep edildiği anda verilmezse anlamını yitirmiş durumda. Über’den bir araba talep etmek için yerinizi bile Über’e bildirmenize gerek yok, o işi telefonunuz hallediyor. İstesek de istemesek de hayatımız hızlanıyor ve bu hız her zaman bir mala ulaşmayı o mala sahip olmaktan daha önemli hale getiriyor.
3) Ademi merkeziyetçilik: 100 yıllık bir ademi merkeziyetçilik trendinin tam ortasındayız. Bunun sebebi de gittikçe ucuzlayan iletişim hizmetleri. Endüstriyel ilişkilerin bu kadar akışkan bir hale geldiği bir dünyada ise sahiplik gittikçe önemsiz bir hale geliyor. Bitcoin sayesinde para bile merkezi olarak kontrol etmekten çıkıyor.
4) Platform sinerjisi: Eskiden sadece bir üretici ve pazardan ibaret olan ticari hayat artık platformlar üzerinden organize oluyor. Bir şirket tarafından yaratılan ve üzerinde diğer şirketlerin üretim yapmasına olanak sağlanan platformlar sayesinde paylaşım kolaylaşıyor.
5) Bulutlar: Tükettiğimiz içeriğin hemen hepsi birbirine bağlı milyonlarca bilgisayardan oluşan bulutlar üzerinde yaşıyor. Kullandığımız hemen her içerik ve program bulut üzerinde olduğu için ucuz ve küçük cihazlar kullanabiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz